Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Bankacılık ve Finans sektörü, günümüzde bilhassa maddi ihtiyaç sahibi olduğumuz dönemlerde başvuruda bulunduğumuz ve bu dönemlerde yapılan ön sözleşmelere göre şahıslara kredi, kredi kartı sağlayarak, mevcut maddi varlıkları güvenli bir şekilde muhafaza altına alarak veya repo, fon, altın, bono gibi menkul değerlere ilişkin alım-satım işlerinin görüldüğü ve hemen herkesin hayatına nüfuz etmiş bir sektördür.

Kredi Nedir?
Kredi; yapılan başvuru neticesinde bankalardan alınan, ödeme ve diğer koşulların öncesinde yapılmış yasal sözleşme ile belirlendiği, genellikle de mütemadiyen gerçekleştirilen ödemeler ile geri iade edilen mal veya paradır.


Öğrenciler Kredi Çekebilir mi?
Kredi kullanımına ilişkin öncelikli koşul; sözleşme yapabilmek için gerekli olan imza atma ehliyetine sahip olmaktır. Kanun gereği imza atma yetkisi reşit olma ile başlar. Medeni Kanunun 11. maddesi reşit (ergin) olmayı genel kural olarak 18 yaşın doldurulmasına bağlamıştır. Bunun dışında kredi kullanımı için gerekli olan kanuni ve özel düzenlemeler de bulunmaktadır. Ancak öğrencilerin kredi kullanımı ile ilgili belirleyici faktör ergin olup olmamaları durumu ile belirlenir.

Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?
Kredi kullanımı ehliyetine sahip olmak özellikle yüksek öğretim görmekte olan ihtiyaç sahibi öğrenciler için önemlidir. Öğrencilerin kredi kullanmak istemeleri halinde taşımaları gereken öncelikli şart Medeni Kanun tarafından belirlenen 18 yaşını doldurmuş olmak ve dolayısı ile imza yetkisine sahip olmaktır. Bunun dışında yine kanunca belirlenmiş diğer koşulları taşımak ile de mükelleftir. Ancak öğrencilerin kredi kullanımına ilişkin sosyal konumlarından doğan kanuni bir sınırlama yoktur. Öte yandan kredi kullanılmak istenilen banka kendi iç yönetmeliği gereği isterse bir takım sınırlamalar veya ölçüler getirme yetkisine sahiptir. Günümüzde bankalar öğrenciler, esnaflar, ev hanımları, meslek kuruluşları veya kamu çalışanları için kredi kampanyaları düzenlemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü