Çikolata Kistinin (Endometriozis) Robotik Cerrahi ile Çözümü

Çikolata Kistinin (Endometriozis) Robotik Cerrahi ile Çözümü

Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis, rahim içerisini döşeyen ‘endometriyum’ olarak bilinen dokunun rahim dışında başka organlarda görülmesidir. Rahim duvarını oluşturan bu doku, rahim dışında sıklıkla yumurtalıklarda, fallop tüplerinde, barsaklarda, idrar kesesinde, idrar tüplerinde ve iç organları kaplayan periton zarında bulunabilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, daha nadir olarak karın boşluğu dışında ki organlarda da görülebildiğini ifade ederek, adet döneminde ise rahim içerisindeki endometriyum dokusundan meydana gelen kanamanın dışarıya atıldığını fakat diğer bölgelerde ki endometriozis odaklarında görülen kanamanın ise biriktiğini belirtti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Bu birikme sonucu meydana gelen koyu renkli sıvıyı içeren kistlere çikolata kisti adı verilmektedir. Kistin içinde bekleyen kan erimiş çikolataya benzemektedir” dedi.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kistinde en sık rastlanan belirtilerinin başında kasık bölgesinde ağrı gelmektedir. Özellikle adet döneminde normalden çok daha şiddetli ağrılar ve kramplar görülebilmektedir. Bu ağrılar adet döneminden sonra devam etme eğilimi göstermektedir. Bunun yanı sıra cinsel ilişkide ağrı, tuvalete çıkarken zorlanma, adet döneminde aşırı kanama gibi belirtiler de bulunmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, çikolata kistinin diğer bir önemli şikayetinin ise kısırlık olduğunu dile getirdi. Bunlarla beraber, ishal, kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı ve sürekli yorgunluk halinin de çikolata kisti ile beraber görülebileceğini söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Çikolata kistini teşhis edebilmek için fiziksel muayeneden ve çeşitli görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Çikolata kistinin kesin tanısı ise laparoskopi ile konulmaktadır. Laparoskopi ile ufak bir kesinden vücuda yerleştirilen kamera ile rahim dışında yer alan endometriyal doku incelenmektedir” dedi.

Çikolata Kistinde Robotik Cerrahinin Avantajı

Robotik cerrahinin diğer birçok alanda olduğu gibi çikolata kisti tedavisinde de önemli avantajları bulunmaktadır.

Söz konusu avantajları hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Robotik cerrahi ile üç boyutlu ve 16 kat büyütülmüş görüntü eşliğinde lezyonlar çok daha net olarak gözlenmektedir. Operasyon alanının detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi sayesinde anormal doku daha kesin bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Robot kollarının 7 farklı yönde ve 540 derece açıyla hareket etme kabiliyeti olduğu için bu endometriozis lezyonları komşu organlara zarar vermeden tam olarak çıkarılmaktadır. 1 santimetreden küçük kesilerden yapılan bu ameliyat sonrasında hastalar daha az ağrı hissederler ve hızlı iyileşme sonrasında yaşamlarına daha hızlı dönerler. Operasyondan aylar sonra bu izler tamamen iyileşir ve gözle görülemeyecek seviyeye gelir” dedi.

Doç. Dr. Taner Usta

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.jinekolojiderobotikcerrahi.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü