İran Yenilenebilir Enerjide Hedefin Gerisinde Kalıyor

İran Yenilenebilir Enerjide Hedefin Gerisinde Kalıyor

İran Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Örgütü (SATBA) yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, 6. Kalkınma Planı kapsamında İran’ın yenilenebilir enerji hedefinin tüm enerji içindeki payının %5 olduğu, şu aşamada varılan noktanın ise %1 olduğu, bu haliyle plandaki hedeflerin gerisinde kalındığı açıklanmıştır.
Açıklamada devamla, hedefin gerisinde kalmanın ana nedenleri olarak kur dalgalanmaları ve yatırımcıların ilgisizliği gösterilmiştir.
2015 yılında İran Enerji Bakanlığı tarafından özel sektör firmalarından şebekeye alım garantileri açıklamıştı.
İran’da yasa gereği tüm Bakanlık, hükümet organları ve işletmeleri, sivil toplum örgütleri, bankalar ve belediyelerin enerjilerinin %20’sini yenilenebilir enerjiden karşılaması gerekli bulunuyor. Fakat bu yasanın pratikte uygulanmadığı görülüyor.
İran’da elektrik üretiminin %80’inin fosil yakıtlara dayalı termik santrallerden sağlandığı görülüyor. İran’ın toplam elektrik üretim kapasitesi 82 bin MW ve yalnızca 900 MW’ı yenilenebilir enerjiden üretiliyor.
Öte yandan, açıklamada bu yıl hükümetin şebekeye alım garantilerini geçen yılki döviz kuru dalgalanması ertesinde ortalama %65 artırdığı belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü