İran’daki Tarımsal Üretim Ülke Talebinin %85’ini Karşılıyor

İran’daki Tarımsal Üretim Ülke Talebinin %85’ini Karşılıyor

İran Tarım Bakanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede her yıl 80 milyar dolar değerinde tarımsal ürün üretildiği, bunun 75 milyar dolarının ülke içinde tüketildiği, İran’ın toplam tarımsal ürün talebinin %85’inin ülkede yapılan üretimle sağlandığı, tarımsal ürün ithalatının hayvan yemi, yağ tortusu ve soya fasulyesi olduğu, ithalatın Amerika kıtası ülkelerinden yapıldığı belirtildi.
İran Gümrük İdaresi’nin açıklamalarına göre, İran’ın geçen yılın ilk 11 ayında tarımsal ürünlerdeki dış ticaret açığı, önceki yıla göre %7,4 azalarak 3,64 milyar dolar oldu. İran aynı dönemde 6,38 milyon ton ağırlığında 5,85 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam bir önceki yıla göre %1’lik bir artış anlamına gelmektedir. İran’ın petrol dışı ihracatında tarımsal ürünler hacimde %6, değerde ise %14,5’luk bir artış gösterdi. İran’ın petrol dışı ihracatı aynı dönemde 40,07 milyar dolar olmuştu.
İran’ın tarımsal ürün ihracatına bakıldığında ise, 1,34 milyar dolar değerinde meyve; 1,18 milyar dolar değerinde sebze, süt ve süt ürünleri; 319,2 milyon dolar değerinde safran; 297 milyon dolar değerinde su ürünü ihraç ettiği açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü