Kentsel Dönüşüm Yapılan Şehirler

Kentsel Dönüşüm Yapılan Şehirler

Kentsel Dönüşüm Yapılan Şehirler

20 yaşını tamamlamış ve sağlamlık problemi yaşayan tüm konutlar, kentsel dönüşüm projesine dahil edilmektedir. Deprem bölgesi olarak değerlendirilen Türkiye’de, evlerin çürüklüğü sebebiyle her depremde büyük can kayıplarıyla karşılaşılmaktadır. Kentsel dönüşüm projesinin geliştirilme amacı, sağlam olmayan ve yaşını geçirmiş tüm yapıların yıkılarak, daha sağlam ve yeni yapıların inşa edilmesidir. Kentsel dönüşüm projesi sayesinde, depremlerin oluşturduğu zararlar en aza indirilecektir. Ayrıca çarpık kentleşmenin ortadan kalkması ve düzenli şehir planlamasının oluşturulması amacıyla da il il kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülmektedir. Türkiye’de kentsel dönüşüm yapılan iller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıl bazlı olarak belirlenmekte ve şehirlerin tüm planlaması tekrardan düzenlenmektedir.

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller Hangileridir?

Kentsel dönüşüm projesine dahil edilen şehirler, yıl bazlı olarak değişiklik göstermektedir. Şehirlerdeki yapı düzeninin tekrardan oluşturulması ve çürük binaların yeniden inşa edilmesi amacıyla yürütülen kentsel dönüşüm projesi, şehir şehir ilerlemektedir. Türkiye’de kentsel dönüşüm yapılan iller ve bu şehirlerde yürütülen kentsel dönüşüm projesinin detayları aşağıdaki açıklamada ele alınmıştır:

  • Adana: Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, Adana’ya toplamda 15 bin konut inşa edilecektir.
  • Diyarbakır: Diyarbakır’da bulunan tüm eski yapılar yıkılarak, yerine lüks apartmanların yapılması için kentsel dönüşüm çalışmaları devam etmektedir.
  • Antalya: Bölgede yer alan çürük yapıların yenilenmesi için kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülmektedir.
  • Trabzon: Trabzon Belediyesi ve TOKİ tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında, şehirde yer alan çarpık kentleşmenin giderilmesi ve çürük yapıların tekrardan inşa edilmesi hedeflenmektedir.
  • Sakarya: Deprem kuşağı üzerinde yer alan Sakarya, kentsel dönüşüm projesi kapsamında tekrardan inşa edilecektir. Şehirde meydana gelen bina çökme vakaları, kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılmasını zorunlu hale getirmiştir.
  • Kocaeli: İlk olarak Gölcük ilçesinden başlanarak, toplamda 10 binin üzerinde konut yıkılacak ve konutlar sıfırdan inşa edilecektir.
  • Uşak: Uşak’ta yer alan eski ve çürük evlerin tekrardan yapılması için kentsel dönüşüm projesi başartılmıştır.
  • Tokat: Tokat’ta yer alan çarpık kentleşmenin giderilmesi, şehir planlamasının sağlanması ve çürük evlerin tekrardan yapılandırılması amacıyla, kentsel dönüşüm projesi başlatılmıştır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, ilk olarak gecekondulaşmış yapılar ele alınacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü