İdeal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Pratik Öneriler

İdeal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Pratik Öneriler

Cilt, vücudun en önemli dış dokularından birisidir ve her zaman önem gösterilmesini gerektirir. Cildin çok uzun yıllar boyunca canlı ve dinç kalmasını sağlamak mümkündür. Doğru cilt bakımı malzemeleri ve uygulamaları gerçekleştirildiği takdirde, herkes cilt sağlığını koruyabilir ve güçlendirebilir. Özellikle kış mevsiminden, çevresel faktörlerden ve psikolojik etkenlerden dolayı yıpranan ciltler için yapılabilecekler ve ipuçları öğrenildiği takdirde, herkes iyi görünen bir cilde sahip olabilir. Cildin korunması sırasında kaçınılması gereken eylemler ve kullanılmaması gereken ürünler de bilinmeli ve önlem alınmalıdır. Aynı zamanda tüm cilt problemleri için her zaman dermatoloji desteği sağlanmalıdır.

Cilt bakımı malzemeleri seçiminde her zaman doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Zeytinyağı, badem yağı, salatalık, maydanoz gibi ürünlerin içerikleri cilt için çok sağlıklıdır. Kimyasal bir madde barındırmayan nemlendiriciler, temizleyiciler ve diğer bakım ürünleri rahatlıkla kullanılabilir. Çok ciddi cilt hastalıkları dışında ilaç kullanımından da kaçınmakta fayda vardır. Yaş dolayısı ile ciltte sivilce oluşumları yaşanması normaldir. Gelişim süresi boyunca bu tür problemler için de kremler uygulanabilir. Sağlıklı beslenme faktörü cildi de oldukça etkiler. Aldığımız besinlerin sağlıklı şekilde tercih edilmesi ile birlikte vücut hücreleri yenilenir ve güçlenir. Sigara ve alkolden uzak durulması da cilt sağlığı için çok gereklidir. Özellikle sigara içerisindeki kimyasallar cildi günden güne yıpratır. Günde en az 2 litre su içilmesi ile cildin nem dengesi koruma altına alınacaktır. Nemsiz kalan bir cilt asla canlı görünemez.

Nem kaybı nedeni ile ciltte dökülmeler ve soyulmalar meydana gelir.

Bu nedenle gözeneklerin her zaman hava alabilmesi için her gün cilt temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Çok yağ üreten ciltler için de nem dengesinin korunmasını sağlayacak bakım ürünleri önerilir. Cilt bakımı maskeleri ile fazla yağ alınabilir ve korunabilir. Günlük ideal cilt bakımı yerine getirilirse her zaman sağlıklı bir görüntü de kazanılmış olacaktır. Spor ile birlikte vücut terlemesi sayesinde toksinler vücuttan atılacağı için cildin gözenekleri açılmış olacak ve nefes alımı sağlanacaktır. Bu nedenle egzersizlere de önem verilmesi şarttır. Makyaj yapmak her zaman cilde iyi gelmez. Ara ara cilt tamamen makyajsız dinlendirilmeli ve her gün yapılması zorunlu ise, mutlaka gün sonunda cilt makyajdan arındırılmalıdır. Makyaj malzemelerinin kalitesine de önem verilmesi şarttır.

Yaşlılık, hastalıklar ve ihmalsizlik gibi etkenler nedeni ile yıpranan cildi en yüksek seviyede dinç bir halde koruyabilmek için günlük cilt bakımına önem verilmesi şarttır.

Kaynaklar:

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Bu tür bilgi paylaşımları insanların aslında ciltlerine ne kadar dikkatli davranmalarını bildiren paylaşımlar. Kadınlar kadar erkekler de cilt bakımı konusunda bilinçlendirilmeli.

  2. Evet dermatolog dışında cilde kimsenin müdahale etmemesi gerekiyor. Kesinlikle su çok önemli etmen. Çok faydalı bir bilgi olmuş. Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü