İlaç Ve Fizik Tedaviden Sonuç Alınmazsa…

İlaç Ve Fizik Tedaviden Sonuç Alınmazsa…

Bel fıtığı sorunu olan kişilerin bazen ilk aklına gelen tedavi yöntemi ameliyat olsa da ilaç ve fizik tedavi uygulanmasının öncelikle düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, tüm bel fıtığı vakalarının %90’ına yakınında ameliyatsız tedavinin kişilere çözüm sunduğunu ifade etti.

Son çare olarak ameliyatla tedavinin tercih edileceği için kişilerin 2 günden fazla bel ağrısı yakınmalarında mutlaka bir uzman doktora görünmelerinde fayda olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, aksi takdirde ilerleyen bel fıtığında ilaç ve fiziki tedavi ile sonuç almanın daha da zorlaşacağını belirtti.

Bel Fıtığı Tedavisinde Mikrocerrahi

Mikrocerrahi tekniği ile yapılan bel fıtığı operasyonlarının ilaç ve fizik tedaviye cevap alınmayan durumlarda yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bu tekniğin, operasyonun oldukça konforlu bir şekilde gerçekleşmesinde etkili olduğunu anlattı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Mikrocerrahi tekniğinde kas dokusu yüksek oranda korunurken, bölgenin stabilizasyonu bozulmadığı için gelişebilecek bir bel kayması riski ortadan kalkmaktadır. Ayrıca mikroteknik sinir hasarı ihtimalini ciddi oranda azaltmaktadır. Deneyimli ekibimizle mikroteknik kullanarak yaptığımız bel fıtığı operasyonunda felç riskinin bulunmaması bunun bir göstergesidir’’ dedi.

Mikrocerrahi tekniği ile yapılan operasyonların iyileşme sürecinin de oldukça konforlu olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bu tekniğin hem genel anestezi, hem de hastayı uyutmadan yapılan spinal anestezi ile uygulanabildiğini açıkladı. Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Özellikle ileri yaşta olan kişiler için spinal anestezi etkili bir çözüm sunmaktadır. Bel fıtığının kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen, hareketlerini kısıtlayan ve sosyal hayatında sorunlar yaşamasına neden olan bir rahatsızlık olduğu göz önünde bulundurulduğunda genel anesteziye uygun olmayan kişiler için spinal anestezi ile birlikte uygulanan mikrocerrahi tekniği önemli bir fırsattır’’ dedi.

Bel Fıtığı Operasyonu Kaçınılmaz Kılan Belirtiler

Bel fıtığının ilk belirtisinin bel ağrısı olduğundan bahseden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, pek çok insanın hayatının bir döneminde bel ağrısı sorunu ile karşılaştığını, bu durumun düşünüldüğünde bel fıtığının ilk belirtisinin göz ardı edildiğine dikkat çekti.

1 haftadan uzun süren bel ağrısının, bel fıtığına veya ciddi başka bir hastalığa işaret ettiğinden mutlaka bir uzmana gitmekte fayda olduğunu belirten Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, eğer bel ağrısı göz ardı edilirse operasyonu kaçınılmaz kılacak belirtilerin ortaya çıkmaya başlayabileceğini dile getirdi.

Bacaklarda uyuşma, güç kaybı, yürümede zorlanma, idrar ve/veya dışkı kaçırma, cinsel işlevde bozukluk gibi belirtilerin ortaya çıktığında bel fıtığı tedavisinde ameliyata başvurulma oranının yükseldiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, hastada idrar ve büyük abdest problemleri başlamışsa ve felce gidiş varsa acil cerrahi müdahale gerekebileceğini ifade etti.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
www.belfitigi.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü