İşçi Hakları Davaları Uzmanlık İster

İşçi Hakları Davaları Uzmanlık İster

İşçi; beden ya da zihin gücünü kullanarak ve iş sözleşmesine dayanarak belli bir ücret karşılığı hizmet sunan kişidir. Masa başı çalışanlar ve beden gücü ile çalışanlar eşit şartlar altında işçi olarak kabul edilir. Yine her iki işçi grubu da kanunun belirlemiş olduğu hak ve sorumluluklara sahiptir. İşçilerin çalıştıkları süre boyunca işveren tarafından karşılanması ve korunması gereken bazı hakları bulunmaktadır. Bu haklar arasında; sosyal sigorta, fazla mesai ücreti, yıllık izin ücreti, maaş ve hafta tatili gibi birçok hak bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası iş hukuku kapsamına tabi olan ülkemizde mutlaka iş hukukuna uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi halde işçi ihlal edilen hakları nedeniyle İş Mahkemesinde dava açmak suretiyle hakkını arayabilir. Ancak işçi hakları ile ilgili davaların hem teknik hem de ciddi bilgi birikimi gereken davalar olması nedeniyle alanında uzman bir Bursa işçi avukatıile iletişime geçerek danışmanlık ve avukatlık hizmeti alınması oldukça önemlidir.

İşçi Hakları Davalarında Uzman Bir Bursa İşçi Avukatının Önemi

İşçi avukatları, İş Mahkemelerinde görülen ve işçi ile işveren arasındaki pek çok davaya bakmaktadır. Özellikle haksız bir şekilde işten çıkarılan işçiler ile ilgili olarak Bursa işçi avukatı İş Mahkemelerine işe iade konulu dava açarak sürecin başlamasını sağlamaktadır. İş Mahkemeleri işçinin işine son verilmesine dair gerekli araştırmaları sürdürürken, işçi avukatı ise bu araştırmalar sırasında işçinin mağdur duruma düşmemesi adına mahkeme sonuçlanana kadar tüm haklarının korunmasını talep edebilmektedir.

Emekliliği gelen işçilerin kıdem tazminatı alarak emekliye ayrılmaları kanunda sabit şekilde belirtilmiştir. Fakat bazen işverenler, çalışanlarının emeklilikleri gelmesine rağmen kıdem tazminatlarını ödememekte ya da bir kısmını ödemektedir. Bu durumda Bursa işçi alacakları avukatı işçinin hakları ile ilgili hususları İş Mahkemesine sunarak işçinin alması gereken kıdem tazminatını ibraz etmektedir. Yine işçi bir miktar tazminat almışsa kalan tutarın ödenmesi için işverene ihbar mektubu gönderilir ve verilen süre içerisinde kalan miktar ödenmezse mahkeme yasal faizi ile ödenmesine karar vermektedir.

Bunların yanı sıra iş kazaları durumunda işverenin belli bir tazminat ödemesi gerekmektedir. Ancak işverenin bu tazminatı ödemeye yanaşmaması durumunda Bursa işçi avukatıtarafından kaza gerekli belgeler ile ispat edilerek mahkemeye sunulur. Ancak bahsedilen tüm bu sürecin işçi tarafından bizzat takip edilmesi ise oldukça zordur. Bu nedenle haklarınız ile ilgili detaylı bilgi almak ve mahkeme sürecinde hak kayıpları yaşamamak adına iyi bir Bursa avukat arıyorsanız Özkök Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilir, deneyimli avukatlardan danışmanlık ve avukatlık hizmeti alabilirsiniz. Detaylar İçin; https://www.ozkokhukuk.com/isci-alacaklari-avukati/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü