Kokulu Mum Çeşitleri ve Özellikleri

Kokulu Mum Çeşitleri ve Özellikleri

Kokulu Mum Çeşitleri ve Özellikleri

Kokulu mum modelleri birincil işlevsel amacından çok ortama yaydığı koku nedeniyle tercih edilmektedir. İşlevsel amacı aydınlatma olan kokulu mum yakıldığında ortamın havasını değiştirmektedir. Bu nedenle de diğer mum modellerine göre daha popüler olarak alınırlar.İçerisinde yer alan bitki esansları kokulu mumun özelliğini meydana getirmektedir. Kokulu mumlar birbirinden farklı pek çok çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kokulu Mum Özellikleri

Kokulu mumlar içerisine eklenen esanslara göre farklı kokular oluşturmaktadır. Mimoza, vanilya, lavanta veya yasemin gibi bitkilerden alınan esanslardan oluşturulan kokulu mumlar oldukça popülerdir. Ayrıca bazı kokulu mumların kullanılan esans sebebiyle sakinleştirici bir etkisi de vardır. Bu yüzden uyumak, sakinleşmek veya huzurlu hissetmek için kokulu mumlar yakılmaktadır. Ya da ortama hoş koku yaysın diye de kokulu mumlar satın alınmaktadır.

Kokulu mumların bir başka özelliği ise stres azaltıcı bir yönü olmasıdır. Bu nedenle bazı kullanıcılar kokulu mum kullanarak meditasyon vb. aktiviteler uygulamaktadırlar. Aynı zamanda içerisindeki aromalar kişiyi daha enerji dolu ve zinde hissettirmeyi de sağlamaktadır. Hatta bazı kokuların mide bulantısı veya sinüs ağrısı gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir.Bu nedenlerden dolayı kokulu mum birçok kullanıcı tarafından severek tercih edilmektedir.

Kokulu Mum Modelleri

Mum modelleri birbirinden farklı renk, boyut ve özelliklerde karşımıza çıkmaktadır. Kokulu mum da bunlardan bir tanesidir. İçerisine eklenen aromalar sayesinde kokulu mum etrafa hoş bir koku yaymaktadır. Ayrıca ortama hoş bir koku veren kokulu mum sağladığı güzel ambiyans nedeniyle de tercih edilmektedir. Kokulu mumlar ortamın enerjisine, havasına ve ambiyansına ayrı bir soluk getirmektedirler.

Kokulu mumlar genellikle kavanoz veya bardak kalıplarda satılmaktadır. Bu şekilde mumdaki koku daha iyi haspedilerek korunmuş olmaktadır. Bu mum modelleri kokusuna göre farklı etkiler yaratabilmektedir. Bazı kokulu mumlar stresi azaltmada, bazıları odaklanmaya yardımcı olmada bazıları ise sakinleştirici etki yaratmada iyidir. Bu nedenle içerisindeki esanslar yarattığı etkiye göre tercih edilmektedir. Daha doğrusu yarattığı etkilerden dolayı farklı etkinlikleri uygularken tercih edilmektedir.

Kokulu Mum Kullanım Alanları

Kokulu mumlar pek çok kişi tarafından pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Ders çalışırken, meditasyon yaparken veya uykuya hazırlanırken kokulu mumlar yakılmaktadır. İçerisindeki esanslar arasında hepsi farklı özelliğe sahiptir. Bu yüzden farklı amaçlar için farklı kişiler tarafından kullanılmaktadır. Örneğin tarçın esansı kullanılan kokulu mumlar odaklanma becerisini arttırmaktadır. Ayrıca bunun yanında hafızayı güçlendirmekte de başarılıdır. Bu yüzden tarçın esanslı kokulu mumlar ders çalışırken yaygın bir şekilde yakılmaktadır.

Lavanta bitkisi genel anlamda sakinleştici ve dinlendirici bir etkiye sahiptir. Kokulu mumlarda eklenen lavanta esansı da mum yakılınca aynı etkiyi yaratmaktadır. Bu nedenle yorgunluk atmak isteyen, rahatlamak isteyen kişiler lavanta esanslı kokulu mum tercih etmektedirler. Bu etkileri dışında kokulu mumlar  yalnızca hoş kokusu nedeniyle de tercih edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü