Serdar BAĞBAŞI ile Kişisel Markalaşmak

Serdar BAĞBAŞI ile Kişisel Markalaşmak

Serdar BAĞBAŞI ile Kişisel Markalaşmak

Marka ve Kişisel Marka uzmanı Serdar BAĞBAŞI ile kısa bir söyleşi yaptık.

Kişisel Markalaşma Bana göre kişinin sözüdür? Çünkü kişisel markalaşmada insanları diğerlerinden ayıran en önemli özelliği olduğuna halen inanıyorum.
Sözündeki ciddiyetinin yanı sıra kişinin yetenekleri, kariyer hedefi ve marka imajı gibi birçok niteliğinin bir araya gelmesi kişisel markalaşmayı güçlendirir.
Kişisel markalaşmanın temel amacı markalaşma aracılığıyla iş yaşamındaki yerinizi sağlamlaştırması hedeflemekteyiz.

Kişisel Markalaşma Yönetimi Süreci

Kişisel markalaşma, bir süreç, kavram ve bir uygulamadır. Kişisel markalaşmanın bir uygulama olması, planlı ve programlı bir süreç üzerinde disiplinli bir çalışmayı da beraberinde getirir.

Kişiye özel bir planlama ve belirli bir program dâhilinde yürütülerek değerlendirmeye tabi tutulmalı ancak bu şekilde başarıya ulaşabilmektedir. Bu bağlamda kişisel marka yönetimi “personal brand management” kavramı, gündeme gelmektedir.

kişisel markayı; kişinin kendisini ve sahip olduğu kabiliyetlerini tanıtma eylemi olarak da tanımlayabiliriz.

Yani sizin için bir izlenim yaratma sürecinin içine gireceğiz ve sürecin her adımını planlamamız başarının anahtarı olacaktır.

Rakiplerinizin zorlandığı alanlara el atmak istiyorsanız eğer iş dünyasında artan bir başarıyı garanti etmiş olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise rakiplerinizin zorlandığı ya da yapamadığı alanlar değil, sizin en iyi yaptığınız işe odaklanmak daha hızlı başarılı ve kişisel markalaşmayı getirdiği de gözden kaçırılmamalıdır.

Yukarıda saydığım unsurların dışında bir üçüncü kişisel markalaşma yolculuğunda tercih edilen olay ise, insanların en çok ne istediği ve sizin bunları karşılamanızdır. Bu süreç yorucu bir süreçtir ve anlık olarak sona erme riski yüksektir.
Yani insanların istekleri anlık olarak değişebiliyor, bu gün sevdiği bir akımı veya modayı yarın sabah unutmuş bir şeklide kalkabilir. Bu süreçte sizde silinmiş yada eskimiz olma ihtimali taşıyorsunuz.

Nasıl ki bu gün sosyal medya fenomeniyim diye insanlara hiç bir katkı sağmayıp garip garip videolarla karşımıza çıkıyorlarsa, bundan 1/2 sene bu fenomenlerin eğitimsiz kitlesinde ortadan kalkıp, yada başka telaşların içinde düştüğünde bu eğitimsiz fenomen kitlesi de yok olup gidecek.

Benim tavsiyem yukarıda belirttiğimiz ilk iki maddeden birine odaklanıp, o doğrultuda ilerlemenizdir. Ren iyi yaptığınız işi yapmak rakiplerinizin zorlandığı alanlar güzel bir çıkış noktası olur ama en iyi yaptığınız işi yapmak ve bu işi geliştirerek değer katmanız ise daha eğlenceli markalaşma yolculuğu olur.

Kişisel marka yönetimi süreci; kişisel markanın oluşturulmasını, konumlandırılmasını ve değerlendirilmesini içeren bir süreçtir.
Bu bağlamda kişisel marka yönetimi süreci;
1.marka kimliğinin oluşturması
2.marka konumlandırması
3.marka imajının değerlendirilmesi şeklindedir.

• Kişisel Markalaşma Kimliğinin Oluşturulması: Kişisel marka sürecinin ilk aşaması, kişisel marka kimliğinin oluşturulmasıdır. Marka kimliği bir markanın yapmış veya yapacak olduğu tüm çalışmaların tümüdür. Yani marka kimliği, bir markayı anlamlı ve benzersiz kılan her şeyi kapsamaktadır.

Kişisel marka bağlamında; bir kişiyi diğer kişilerden ayıran ve onu benzersiz kılan tüm özellikleri, bu özelikleri öne çıkartmaya “kişisel marka kimliği’ diyebiliriz. Günümüzde bu kadar çok taklit işlerin yapıldığı bir dönemde, farklı olabilmenin önemi oldukça açıktır.

Marka yönetimi bağlamında
1.Marka stratejisi geliştirme
2.Sürekli kılma amacına hizmet eden çağrışımların tümü olarak tanımlayabiliriz.

• Kişisel Marka Konumlandırması: Kişisel marka oluşturma sürecinin diğer aşaması kişisel marka konumlandırmasıdır.
Markanın rakiplerinden ayrılabilmesi için, tüketicilerin zihinlerinde onunla ilgili özel bir yer oluşturulmasıdır. Tüketicilerin zihninde ürüne ait bir yer oluşturmaktır. Yani “Sosyal ‘de her yerde hafızada tek yer” olmalıdır.

Kişisel marka bağlamında ele alındığında; insanların zihinlerinde
Kişiye ilişkin beklentiler
Kişisel marka konumlandırması olarak adlandırabiliriz.

Bu bağlamda kişisel marka konumlaması, kişinin zihnimizde yerleştiği yeri tanımlamaktadır. Marka yönetimi bağlamında tüketicilerin zihnine farklı özellik ile ilk giren olabilmek, marka konumlandırması açısından oldukça değerli ve önemlidir.

Öyle ki kişisel olarak sahip olunan tüm özellikler, davranışlar, samimiyeti, iletişim yeterlilik, sosyal sorumluk projelerine yaptığı katkılar ve kişisel becerileri kişisel marka konumlandırmasına katkıda bulunur.

• Kişisel Marka İmajının Değerlendirilmesi: Kişisel marka oluşturma sürecinin üçüncü ve son aşaması, kişisel marka imajının değerlendirilmesidir. Marka imajı, markaya ilişkin genel kanı ve izlenimler bütünüdür. Marka imajı genel olarak tüketicilerin markanın işlevsel özelliklerinden çok, soyut özellikleri hakkındaki düşüncelerini kapsamaktadır.
Yani kişinin psikolojik ve sosyal gereksinimlerini karşılayan özellikler, imajın içeriğini oluşturmaktadır.

Kişisel marka bağlamında ele alındığında; kişisel marka imajının değerlendirilmesi, kişisel ve profesyonel hedefleri yerine getirmek, kalabalık işgücü pazarında rekabet edebilmek ve konusunda fayda sağlamaktadır.

Başarılı bir kişisel marka yaratabilmek için sahip olunan kişisel marka imajı sürekli olarak gözden geçirilerek değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Burada konunun ilk girişinde değindiğimiz verilen sözler ve verilecek sözler sürekli gözden gerilmeli güçlü bir imaj için olmazsa olmazlardandır.

Sonuç olarak kişisel markalaşmada bu çalışmaların bütünü sizin sözünüzün değerini ve pazarda kalabilmenizi sağlayan bir düzü uzun bir yolculuk olduğu akıldan çıkartılmamalı, kişisel markaya göre bir yaşam sürmenin de ne kadar önemli olduğu farkında olunmalıdır. Ayrıntılı bilgiyi academy.b2cfocus.com’ adresinden alabilirsiniz.

Serdar BAĞBAŞI – Kişisel Markalaşma Uzmanı
B2Cfocus.com – Kişisel Markalaşma

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü