Varis Nedir?

Varis Nedir?

Toplar damarların genişlemesine varis denir. Varis hastalığı daha çok kadınlarda rastlanan bir hastalıktır. Hem sağlık açısından hem de görsel olarak hastalara rahatsızlık vermektedir. Varisin Belirtileri;

  • Varis bacaklarda hissedilen ağrılar,
  • Bacaklarda şişme, yanma, zonklama,
  • Damaların kanaması, damarların renk değiştirmesi gibi belirtiler şeklinde gözlemlenir. Bu belirtileri hissettiğinizde merkezimize başvurunuz.

Varis Tedavisi Gerekli Mi?

Varis derinin altındaki damarların şişmesi ve toplaması sonucu meydana gelmektedir. Varisler ilk zamanlarda kötü görüntü dışında hiçbir şikâyete neden olmayabilir. Bazı insanlarda ileri derecelerde olsa bile şişlikler haricinde şikayetler görülmeyebilir. 

Varisin en belirgin göstergesi, damarların mavi ve mor rengi değişmiş damarlardır. Varis birçok insanda meydana gelmesine rağmen belirtileri az olmaktadır. Bazen varisler kan pıhtılarına ve ülserlere sebep olmaktadır. Varisin genellikle nedenleri genetik, fazla kilo, hareketsiz yaşam gibi nedenler sonucu oluşmaktadır. Varis tedavisi; bireylerin yaşam şeklini değiştirmek ve tıbbi ilaçlarla tedavi gerçekleşebilir.  Varisin tedavisindenönce mutlaka tanı konmalı ve en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

  • Skleroterapi tedavisiyle damara sklerozan maddesinin enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ağrısız, acısız ve hiçbir yan etkisi olmayan tedavi yöntemidir.
  • Köpük yöntemi ise; Sklerozan maddesinin hava ile karıştırılarak ve etkisinin arttırılması sonucunda köpük halinde uygulanmasıdır.

Bu yöntemler hasta hafif bir ağrı ve yanma hissi hisseder onun dışında bir reaksiyona rastlanılmamıştır. Tedavi sonunda leke gibi yan etkileri mevcut değildir. Bu yöntemler sadece büyük ve orta büyüklükte damarlara uygulanır.  Hastaların şikâyet ettiği yeşil ve mavi damarları bu tedavi yöntemleri sayesinde kısa sürede iyileşmektedirler. Çok daha kılcal damarlar Radyo Frekans ve Lazer yöntemine başvurulmaktadır. Kılcal damarların tedavisinden sonra kızarık ve kabarmalara benzer belirtiler meydana gelmektedir fakat bu belirtiler tedaviden sonra bir gün sonra iyileşmektedir. Ameliyatsız varis tedavisi işleminden sonra kişiler günlük hayatına kaldığı yerden devam eder ve yaşam kalitelerinin geri dönmesinden çok memnun olurlar.  Ameliyatsız tedaviolduğu için kesme ve dikiş gibi operasyonlara gerek kalmamaktadır. Hissedilen ağrı ve şişlikler bu tedaviyle daha aza inmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

beğeni satın al | istanbul escort