Zeytinyağı Fiyatı Ne Kadar?

Zeytinyağı Fiyatı Ne Kadar?

Zeytinyağı demek sağlık demektir. Bitkisel yağ, mısır yağı, ayçiçek yağı, pamuk yağı, fındık yağı veya hayvansal yağlardan daha sağlıklı olan yağ zeytinyağıdır. İlaçsız tarımla yetiştirilmiş, hastalıktan uzak 1. Sınıf kaliteli zeytinden büyük bir titizlikle elde edilen zeytinyağları tüketmek bize fayda sağlar.

Peki, zeytinyağı fiyatı ne kadar? Çok mu pahalı, her yerde bulabilir miyiz?  Akdeniz Bölgesi ve Ege bölgesi zeytin yetiştiriciliğinde önde gelmektedir. Bu konuda çok şanslıyız. Ülkemiz kendi zeytinyağı ihtiyacını karşıladığı gibi komşu ülkelerimizin de ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Günümüzde kaliteli zeytinyağı satıcılarının yanı sıra maalesef maliyeti düşürmek için ucuz sıradan yağlarla karıştırılmış zeytinyağı satan sahtekâr satıcılarda vardır. Bunları nasıl ayırt ederiz. Öncelikle yerel bölgelerde organik yöresel gıda satan küçük satıcılar vardır, buralardan alabiliriz. Eğer böyle bir imkânımız yoksa güvenilir ve kaliteli gıda satan online alışveriş siteleri vardır. Bu yöntem uygun fiyatlarla kapınıza kadar gelen kolay alışveriş yöntemidir. Zeytinyağı fiyatı ne kadar diye dükkân dükkân gezmenize de gerek yoktur. Oturduğunuz yerden zahmetsiz olarak fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Soframızda, mutfağımızda, yemeklerimizde, salatalarımızda, mezelerde hatta kahvaltılarımızda dahi her alanda zeytinyağı kullanılabilir. Sağlıklı yaşam için sağlıklı gıdaları tüketelim.

Zeytinyağı Fiyatı

Günümüzde insanların sağlıklı beslenmeye gösterdiği özen Akdeniz tipi beslenmeye olan ilgiyi arttırdı. Akdeniz tipi beslenme sebze, meyve, tam tahıl, balık, zeytinyağı ağırlıklı beslenme şeklidir. Bu beslenme şekli insan sağlığına birçok olumlu etki sağlamaktadır. Topraklarımız o kadar zengin ve çeşitli ki biz insanlar çok şanslıyız.

Akdeniz tipi beslenme de özellikle zeytinyağı E vitamini, tekli doymamış yağ asitleri, fenolik birleşenler açısından vücut için oldukça önemli. Zeytinyağı düzenli kullanıldığında şeker, tansiyon ve hatta kanser riskini bile yok ediyor. Zeytinyağı üretimindeki zorlukları göz önüne alındığında zeytinyağı fiyatı ülkemizde en uygun şekilde tüketicileriyle buluşuyor. Zeytinyağı alacak olanlar ucuz fiyatta bulduğu zeytinyağını piyasa araştırması yapmadan almamaya dikkat edilmeli. Sağlığımız bizim her şeyimiz . Ortalama zeytinyağı fiyatı 20 türk lirasından değer görmekte.

Zeytinyağı Fiyatları 2019

 Zeytinyağı her geçen yıl tanınmaya ve tüketimi çoğalmaya doğru ilerleyen insanlık için çok önemli bir nimet. Basın ve yayın yoluyla bilgiye ulaşmak artık daha kolay. Bu sayede zeytinyağının faydalarını duymayan bilmeyen neredeyse yok denecek kadar az. Daha bilinçli ve sağlıklı olmaya özen gösteren insanlar artık ayçiçeği yağını ya da pamuk yağını mutfaklarda azaltmaya zeytinyağını ise arttırmaya başladı.

Ortalama 15-20 türk lirasından zeytinyağı tüketicileriyle buluşuyor. 2018 zeytinyağı fiyatı doların, euronun en üst seviyelerde işlem görmesi gibi etkileri de canlandırırsak fiyatların ne kadar uygun seviyelerde dolaştığını da hemen anlayabiliriz. Çok verimli bir meyve zeytin ağacı bu yüzden her yıl düzenli olarak çiftçinin yüzünü güldürür zor geçen kış aylarında bütçelere büyük katkı sağlar.2019 zeytinyağı fiyatları tahmini gene bu rakamlarda olmayı sürdürür gibi geliyor.

Zeytinyağı Fiyatları

Türkiye ‘de zeytinyağı ihtiyacının %10 Mersin’in Mut ilçesinden karşılanmaktadır. Zeytinyağı fiyatları Mut ilçesinde 15 tl ile 20 tl arasında alıcılarla buluşuyor. Mut zeytin üretimi alanında giderek gelişimini sürdürmeye  devam ediyor. Bölgenin iklim özellikleri nedeniyle neredeyse yok denecek kadar az ilaç kullanımı yapılıyor zeytin ağaçlarına. Bu durum fabrikalarda sıkımı yapılan zeytinyağlarının kalitesini, lezzetini arttırıyor. En düşük asit yüzdesine sahip zeytinyağları tüketicileriyle buluşup yemeklerin lezzetine lezzet katıyor.  Zeytinyağından  ayrıca farklı  sektörler de ana malzeme oluyor bu durum zeytinyağı fiyatlarının dönemsel değişimine sebep oluyor.Bilinen bir gerçek var zeytinyağı fiyatları dalgalanma yaşa da  en önemli zenginlimiz olan sağlımız la asla kıyaslamaya girilmeyip mutfakların baş köşesinde yer edilmeli.Saymakla bitiremeyeceğim faydalarını  duymayan yoktur.Zeytinyağı fiyatları , zeytin hasat dönemlerinde cep yakmaz.Herşey de olduğu gibi  zeytinyağı fiyatları için doğru zamanı bekleyip bütçeyi sarsmayacak şekilde kilolarca zeytinyağına sahip olmak mümkün.O kadar mucizevi bir nimet ki yıllarca kullanılmayı bekleyebilir zeytinyağı.

Zeytinyağı Litre Fiyatları

Zeytinyağı mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından kesinlikle zeytinyağını tercih etmek çok doğru olur. Zeytinyağı alırken natürel sızma, riviera, sızma, natürel gibi kavramlar kafanızı karıştırabilir.

Natürel sızma: Asit oranı en düşük( 0,8 ‘in altında) olan en kaliteli yağdır.

Erken hasat: Zeytinler tam kararmadan toplandıktan sonra sıkılan yağdır.

Zeytinyağı alırken dikkat etmemiz gereken başka bir husus ise ambalajlanmasıdır. Zeytinyağını en iyi cam şişe ya da teneke kutu içerisinde muhafaza edilmeli. Raf ömrü 2 yıl olan zeytinyağını alırken son olarak ta üretim tarihine önem vermeliyiz bu aldığımız bütün gıdalar için geçerli mutlak bir kural. Zeytinyağının litresi şu an yirmi Türk Lirası tutarında satışa sunulmaktadır fakat bereketli geçen hasat dönemlerinde zeytinyağı litre fiyatları bu rakamın biraz daha altına düşebiliyor. Bir litre zeytinyağı elde etmek için erken hasat döneminde yaklaşık 7-8 kg zeytinimiz olması gerekiyor. Zeytinin  giderek olgunlaşmasıyla 4-5 kg zeytin bir kilogram zeytinyağına denk düşüyor.

Zeytinyağı Kilosu

Zeytin, her dem yeşil olan uzun ömürlü boyu uzun on metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Zeytin ağacının geçmişi çok eskilere dayanır. Ülkemiz zeytin üretiminde dünyada beşinci sıralardadır. Zeytin birçok şekilde sofralarımızla buluşuyor.

Tam siyahlaştıktan sonra toplanan zeytinler geçmişte ayakla sıcak su dökülerek çiğnenmiş çıkan yağ beklemeye alınarak suyundan defalarca ayrıştırma sürecine girmiş çıkan yağa ‘ayak yağı’ ya da ‘zeytin sütü ’gibi adlar koyulmuş. İlerleyen süreçte bu işlem çark şeklinde dönen iki taş arasında kolaylaştırılmış. Artan nüfusun ihtiyacını karşılamak için ise günümüzde ise daha da kolaylaştırılarak zeytin sıkan fabrikalar geliştirilmiştir. Herkese yetecek zeytinyağı kolaylıkla üretilmeye başlanmış fabrikalar sayesinde. Dört ya da beş kilogram zeytinden yaklaşık 1 kg yağ çıkarılmıştır. Zeytinyağının kilosu şu an 15 yada 20 tl ye satılıyor. Zeytinyağı kilosu bulunduğu yere ve yapım şekline göre farklılık gösterebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü