BM Güvenlik Konseyi Myanmar Ordusunu Kınadığını Açıkladı

BM Güvenlik Konseyi Myanmar Ordusunu Kınadığını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tam 9 yıl aradan sonra ilk kez bir konuda uzlaşı sağlamayı başardı. Myanmar ordusu tarafından Müslümanlara yönelik olarak aşırı derecede ve şiddet içerikli güç kullandığı konusunda hemfikir oldular.

BMGK tarafından Arakan’da güvenlik güçleri tarafından sivil Müslüman halka yönelik aşırı ve şiddet içerikli olan saldırılar yapıldığı konusunda kanıtların bulunduğu ve bu yüzden Myanmar ordusunun kınandığı ve bu aşırı şiddete en kısa sürede son verilmesi gerektiği, gerginliğin azaltılarak sivillerin koruma altına alınması konusunda çağrı da bulundular.

Yapılan kapalı oturumda BMGK 9 yıl sonunda bir konuda uzlaşarak Myanmar ordusunu kınadıklarını bildirdi. BM Daimi Temsilcisi Tekeda Alemu tarafından toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında verilen kararlar konusunda bilgiler paylaşıldı.

Myanmar ordusu kınanırken Bangladeş tarafından Arakanlı Müslümanlara kapılarını açtıkları için memnuniyet duyduklarını belirten Alemu, Myanmar hükümetine insanlık ızdırabına son verilmesi ve yardım sağlanması konusunda BM ve diğer tüm yardım eden ülke kuruluşları ile iş birliği yapılması konusunda çağrıda bulunuldu.

Alemu, Myanmar ordusu tarafından Arakanlı Müslümanlara karşı aşırı güç kullanımı konusunda çok derin bir üzüntü ve endişe yaşadıklarını, Arakan’da son zamanlarda yaşanmakta olan tüm şiddet olaylarına ve insanların katledilmesine karşı bir dur denmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sivil insanların şuan evlerinden uzaklaştırıldı, bir daha dönmemeleri için sınırlara mayınlar yerleştirildi, çıkmayanların katledildiği veya işkence gördüğü gerçeklerinin tüm dünya tarafından bilindiği ve bu insanlık zulmüne en kısa sürede nokta getirecek bir iş birliği yapılmasının herkesin yararına olacağı söylendi. Tüm dünya ülkelerinin aynı şekilde çağrı yaptığı ve yardım kuruluşlarının hükümetten gelecek bir talebe hemen cevap vereceklerini de sözlerine eklediler. Bu karar ile birlikte BMGK son 9 yıldır ilk kez fikir birliği yaparak aynı görüşün verilmesi gerektiğini kararlaştırdılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü