Deutsche, Türk Lirası Dedi

Deutsche, Türk Lirası Dedi

Birçok yabancı banka son zamanlarda Türk Lirası konusunda kullanıcılara yönelik olumlu mesajlar veriyor. Bu bankalar listesine son olarak dünyanın en önemli bankalarından biri kabul edilen Deutsche Bank’ta girdi.

Deutsche Bank tarafından yapılan açıklamaya göre Banka enflasyonlarında son zamanlarda yaşanan bazı artışlara rağmen para politikasının sıkı bir şekilde yürütülmesi ve dış koşullardan destek alınması sayesinde bu oranların gevşeyecek olması bekleniyor. Aynı zamanda büyüme görünümünün sürekli olarak yükseldiği ve Dolar TL paritesinin de kısa pozisyon aralığında kaldığını belirtti.

Banka bir süre önce belirtmiş olduğu 3.40’lık hedefi 3.33’e çekerek durdurma seviyesini 3.50 olarak açıkladı. Enflasyondaki hızlanmanın kısa süreli olacağı ve son bulacağı beklenirken yıl sonunda enflasyon oranlarının olması gereken seviyesine ve tek haneli rakamlara ineceği, önümüzdeki sene ise %8 seviyesinin de altına düşeceği belirlendi.

Banka yaptığı ölçüm sonuçlarını ise değerlendirdiğini ve Türk Lirasının %12 iskonto sonrasında dünyadaki en ucuz 2. para birimi olduğunu ölçümledi. Aynı zamanda ABD’den gelen son enflasyon verilerinin de beklenenlerin çok üstünde olmasını ve dolar bazında bu yüzden TL’nin çok daha etkili olduğunu ve dış ortamında buna uyum sağlamaya başladığını belirtti.

Sıkı para politikası sayesinde Türk Lirası’nın carry iştahı güçlü kılınarak oynaklığı bastırılmaya devam ediyor. Bu sayede Türk Lirasının hacimden arındırılmış bir şekilde en yüksek carry avantajına sahip olduğu görünüyor.

Aynı zamanda önümüzde bulunan 2 ya da 3 ay içerisinde enflasyonun yükselmesi beklentisinin sağlam bir büyüme içinde bulunan Türkiye’yi sarsmayacağını söyleyen banka Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından sıkı para politikalarının uygulanmaya devam edeceğini ve bu yüzden TL’nin desteklenmesinin uygun olduğunu söyledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü
Mobil Sürüme Geç