Kayseri’ye Dev Besi Yatırımı

Kayseri’ye Dev Besi Yatırımı

Avrupa’nın en büyük besi bölgesi yarın temeli atılmak üzere Kayseri’de hizmetine başlamak için start alacak. Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nin yatırım miktarının ise 1 milyar TL olduğu söylendi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik tararından yapılan açıklama da Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nin tam 5,5 milyon m2 alan içinde kurulacağını ve parsel planı sayesinde 100 baş ile 2000 başa kadar büyükbaş hayvanın alınmasının planlandığı belirtildi.

Yatırım miktarı ise tam 1 milyar TL olarak ve özellikle kendi bölgesinde bulunan 80’bin den fazla büyükbaş için besi yapılacak bir alan inşa edileceği duyuruldu. Projenin Avrupa’da ki en büyük toplu besi bölgesi sayılacağını ve Türkiye’de büyükbaş besi hayvan projeleri içinde Kayserinin mutlaka ilk sırada geleceğinin de altı çizilmiş oldu.

İstihdam açısından ise tam 4000 kişinin çalışabileceği bir alan olduğunu belirten Mustafa Çelik, şuan parsel satışları için ön taleplerin geldiğini ve üreticilerin yoğun bir şekilde talepte bulunduğu belirlendi. Diğer illerinde bu projeye yakından ilgisi gelmekte ve projenin temeli 16 Eylül’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından atılacak. Aynı zamanda temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’de katılıyor olacak.

Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde tam 800 farklı büyüklüğe sahip ahır parseli gibi bir alanın yanında karantina, kesimhane, veteriner, sosyal merkezler, hayvan pazarı, alışveriş merkezleri, cami ve hatta okulda yer alıyor olacak.

Projenin bir diğer önemli özelliği ülke ekonomisine yeni bir katkı sağlanacağı oluyor. 20 megavatlık boyuta sahip olan biyogaz tesisi sayesinde atıklar elektrik enerjisine dönüşecek. Beydeğirmeni’nin ahırını büyütme hayali kuran üreticiler için büyük bir çözüm ortağı olacağı belirtilirken kurulacak olan hayvan pazarının Türkiye’nin en büyük hayvan pazarı olacağının da atlı çizildi. Bu durumunda ülke ekonomisi için büyük bir artı olduğu görülüyor. Ekonomik hareketlilik projenin bitiminden sonra kısa süre içerisinde kendini göstermeye başlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. İstanbul Adak olarak bizlerde İstanbul’da Avrupa Yakasında Bahçelievler Yenibosna’da böyle bir adaklık kurbanlık besimiz var. İstanbul’da müşterilerimize adaklık ve kurbanlık hizmeti sağlıyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü