İhracatta 12 Milyar Dolar Kar!

İhracatta 12 Milyar Dolar Kar!

Darbe girişimi, ard arda yaşanan patlamalar yüzünden hem sanayi hem de turistik açıdan Türkiye neredeyse son bir sene içerisinde gerilemeler kaydediyor.

Halk böyle olunca 8 aylık bir toparlanma raporu hazırlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu zor ekonomik şartlarda 2017 senesi itibariyle 12 milyar 70 milyon TL’lik bir ihracat hacminin elde edildiğini açıkladı.

Yılın ilk altı ayında ihracat hacminin 76 milyar dolar, toplamda 12 ayında ise 149 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu hacim genişlemesinde yurt içi ve yurt dışında yaşanan birçok olayın etkisinin olduğu savunuldu.

 

Özellikle Katar ve Arap ülkeleri arasında yaşanan olayların Katar’ın her ihtiyacını Türkiye’den karşılamasına, bu da özellikle son bir ay içerisinde ciddi ihracat hacim artışına neden olduğunu açıklandı. Maliye bakanı Şimşek Haziran ayı içerisinde en fazla satış yaptıkları alanların sanayide yoğunlaştığını, özellikle gemi ve yat satışlarından hatırı sayılır gelirler elde edildiğini söyledi. Ayrıca 2017 senesi itibariyle Rusya ile meyve- sebze rekorunun kırıldığını dile getiren Şimşek, şu an için bir sorun olmadığının altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü