Katar ile %49’luk İhracat Hacmi Elde Ettik!

Katar ile %49’luk İhracat Hacmi Elde Ettik!

Arap ülkeleri ile kriz yaşayan Katar’a yiyecek içecek konusunda en büyük destek Türkiye’den gelmişti. Son ayda Türkiye’nin rekorlar kırdığı Katar ihracatı ekonomiyi olumlu yönde etkiledi.

Daha önceden rekor ihracatı Rusya’ya yaş meyve satışı ile yapmıştık ancak şimdi siyasal nedenlerden dolayı birbirlerine sırt dönen Arap ülkeleri toplu bir karar alarak Katar’ı dışlamaya, ona ambargo uygulamaya karar vermişti. Hal böyle olunca Türkiye’nin haklı bulduğu Katar’a olan destekleri gecikmedi.

TİM Büyükelçisi’nin yaptığı açıklamaya göre Katar şu anda Türkiye’nin ihracat yaptığı 20 en büyük ülke arasında. Geçtiğimiz senelerde %89’luk bir ihracat hacmi büyümesini Rusya ile yaptığımız alışverişler neticesinde yapmıştık. Ancak şu an biraz da Türkiye’ye bağlı olan Katar, aldığı destekten ötürü hemen her şeyi ülkemizden temin etmeye başladı.

Rusya ile ihracat artışı rekorumuz yüzde 89 iken Katar ile mevcut hafta içerisinde yüzde 49’luk bir artış kaydettik. Bu artık ülkenin kalkınması, malların zayi olmaması adına oldukça önemliydi. Geçmiş dönemlere göre 5 katı kadar daha fazla ihracat yaptığımız Katar’a olan destek sürecek gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

beğeni satın al | istanbul escort