Veraset ilamı Süresi Ne Kadar?

Veraset ilamı Süresi Ne Kadar?

Veraset ilamı Süresi Ne Kadar?

                Veraset ilamı bir vefat sonrasına mirasçılara kalan konut ya da işyeri gibi taşınmazın emlak beyanında bulunmasıdır. Bu süre vefat sonrasında 3 ay olarak belirlenmiştir. Eğer 3 ay içerisinde ilgili taşınmazlar ile ilgili beyan verilmez ise vergi cezası uygulanır. Veraset ilamı için kanunlarda belirtilen hükümler uygulanır. Veraset ilamı için mirasçılar notere veya sulh mahkemesine 3 ay içerisinde gitmelidir. İsteyenler notere başvurarak ya da sulh mahkemesinde dilekçe ile talep ederek veraset ilamı alırlar.  

                Bir veraset ilamı çıkarmamış fakat mirasçı olduğu kesinleşmiş olanlar mirası kabul etmiş sayılır. Herhangi bir taşınmaz mal mirası söz konusu ise söz konusu vefat sonrasında 3 aylık süre geçirilmeden veraset ilamı çıkarılması gereklidir. Bu üç ay kanunen de belirlenmiş ve kesinleşmiş bir süredir.Bir vefat sonrasında ilgili mirasçıların tüm işlemleri kurumlar üzerinde tamamlamaları şarttır. Kanunda belirtilen hükümler sonradan değişmez şekilde uygulanır.

                Veraset İlamının Süresinin Geçirilmesinde Ne Yapılabilir?

                Veraset ilamı, mirasta konut, arşe veya işyeri gibi durumların olmasında ortaya çıkar. Kişinin kendisine kalan bu mirası beyan edebilmesi için elinde veraset ilamının olması gereklidir. Bu ilamı da sulh mahkemesi veya noterden alabilir. Böylelikle emlak ya da arsa beyannamesini 3 ay içerisinde verebilir. aksi takdirde vergi cezası uygulanır.  Bu nedenle mirasçı olma durumlarında vakit geçirmeden ilgili veraset ilamının alınması ve beyanname işlemlerinin zamanında yapılması gereklidir.

                Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

                Veraset ilamı ile yetkili kurumlar noterler ve sulh mahkemeleridir. İki kuruma da başvuru yapıldığında veraset ilamı alınır. Veraset ilamı için mahkemeye dilekçe ile başvurmak gereklidir. Dilekçede ilgili kişinin ve dilekçe sahibinin kimlik bilgileri bulunmalıdır. Eğer mahkeme şahit dinlemeye gerek duymaz ise veraset ilamı hemen alınmaktadır.

                Noterden de veraset ilamı talep edilebilir. Notere başvuru sonrasında noter kişinin nüfus kaydına bakara işlem yapar. Bu kayıtta kişinin mirasçı olduğu kesin görünmelidir. Mirasçı olduğu kesin olan kişiye veraset ilamı teslim edilir. Fakat noterde belirlenen durum mirasçı değil şeklinde ise sulh mahkemesinden veraset ilamı talep edilebilir.

https://www.faizsizev.org/noterden-veraset-ilami-almak-icin-gerekli-belgeler/https://www.faizsizev.org/veraset-ilami-suresi-ne-kadar-veraset-ilami-suresi-gecerse-ne-olur/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü