2022’de Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

2022’de Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

2022’de Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Schengen vize başvuru değerlendirme süresi, başvuru sahibi ülkenin dış temsilciliklerine, başvuru sahibine ve başvurulan vize çeşidine bağlı olarak değişmektedir. Schengen bölgeleri kapsamındaki ülkelerden birini ziyaret edecek olan kişilerin seyahatlerine çok az bir zaman kalmadan önce vize başvurusunda bulunmaları ve vizelerini almaları gerekmektedir.

Schengen ülkelerine seyahat ederken mutlaka 15 gün önceden vize başvurusunu tamamlamak gerekmektedir. Daha geç başvuruda bulunulması durumunda planlanan seyahat tarihinde vize çıkmaması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir; bu nedenle

Schengen vize müracaatının, seyahat tarihinden 1 ay önce yapılması önerilmektedir. 

Schengen vize başvuruları için son 4 yılda Türkiye’deki başvuru onay oranı en yüksek olan yetkili kuruluş ve danışmanlık şirleti olan vizem.net çalışanlarına merak edilenleri sorduk.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, Schengen bölgesine üye ülkelerin herhangi birinden alınması ile tüm Schengen bölgesi üye ülkelerinde geçerlilik ve süre kısıtlamalarına bağlı olarak vize sahibinin serbest dolaşımına izin vermektedir.

Schengen Vize Türleri Hangileridir?

Schengen vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Havaalanı transit Schengen vizesi
 • Schengen transit vizesi
 • Turistik Schengen vizesi
 • Schengen aile ve arkadaş ziyareti için vize
 • Schengen iş vizesi
 • Schengen resmi ziyaret vizesi
 • Schengen tıbbi tedavi vizesi
 • Schengen öğrenci vizesi
 • Schengen kültür, spor ve film etkinlikleri için vize
 • Diğer Schengen vize türleri

Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Schengen vize başvurusu genel olarak iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İşlem süresinin uzunluğu veya kısalığı, başvuran kişinin uyruğuna, başvurulan ülke konsolosluğunun iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Başvuru süreci devam ederken konsolosluğun ek belge ya da yüz yüze görüşme talebi, işlem süresinin resmi tatili kapsaması gibi nedenlerle Schengen vizesi başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika Schengen vize başvurusu ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize sonuçlanma süresi, Belçika dış temsilciliğinin çok sayıda başvuru alması ve vize başvuru sahiplerinin özel durumları sebebiyle 30 güne kadar, Belçika dış temsilciliğinin bir veya daha fazla Schengen üye ülkesinin elçiliğine danışması gereken durumlarda ve olağanüstü durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Yunanistan Schengen Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Yunanistan Schengen vize başvuruları genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun iş yoğunluğu, başvurunun resmi tatillere denk gelmesi, konsolosluğun ek belge talep etmesi gibi durumlarda vize sonuçlanma süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Polonya Schengen Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Polonya Schengen vizesi 15 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Polonya vize sonuçlanma süresi, Polonya Büyükelçiliğinin iş yoğunluğuna göre 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Danimarka Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Danimarka Schengen vizesi ortalama 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Danimarka dış temsilciliğinin, başvuru sahibinin pasaport, vize başvurusu ve biyometri bilgilerini işleme aldıktan sonra değerlendirebilmek için 15 günü vardır. Fazla vize başvurusu olması durumunda ve diğer istisnai durumlarda Danimarka Schengen vizesi işlem süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Schengen Vizesi Romanya İçin Kaç Günde Çıkar?

Schengen vizesi Romanya başvurularının sonuçlanma süresi 10-14 iş günü veya daha uzun olabilmektedir. Romanya vizesi işlem süresi, özel durumlara bağlı değişebilmektedir. Romanya Göçmenlik Bürosu yetkilileri, seyahat etmenin planlandığı tarihten en az iki hafta önce, ancak üç aydan erken olmamak kaydıyla vize başvurusunu tamamlamayı önermektedir. Uzun süreli Schengen vizesi için, planlanan tarihten 45 gün önce başvuru yapılması gerekmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Almanya Schengen vizesi başvuruları için işlem süresi ortalama 15 gündür. Almanya Büyükelçiliğinin fazla başvuru aldığı dönemlerde Schengen vize başvuru süreci 30 güne kadar, olağanüstü durumlarda ise 60 güne kadar uzayabilmektedir.

 Schengen Almanya vizesi alırken herhangi bir gecikme yaşanmaması için mümkün olan en kısa sürede başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruda bulunulacak en erken tarih seyahatten üç ay önce, en geç tarih ise 15 gündür.

Fransa Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa Schengen vizesi başvuruları 5 ile 20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru süresi, bazı özel durumlarda yaklaşık iki ayı bulabilmektedir.

Fransız denizaşırı bölgelerini ve topluluklarını ziyaret edebilmek için kısa süreli vize başvurularının işlem süresi 5 iş günü ile üç hafta arasında değişebilmektedir. Fransa uzun süreli vize başvurularının sonuçlanması iki aya kadar uzayabilmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen vizesi başvurusu ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Özel durumlara göre süre 30 güne kadar çıkabilmektedir. İstisnai durumlarda İtalya Büyükelçiliğinin diğer Schengen ülkesi büyükelçiliklerine danışması gereken hallerde vize sonuçlanma süresi 60 günü bulabilmektedir. İtalya vizesi alırken olası gecikmelerin önlenmesi için seyahat tarihinden mümkün olan en erken tarihte, ancak en geç üç ay önce başvurunun yapılması önerilmektedir.

Hollanda Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Schengen vizesi başvurusunun sonuçlanması 15-30 iş günü sürmektedir. Ek belge talep edilmesi, dış temsilciliğin yoğunluğu veya başvurunun resmi tatillere denk gelmesi gibi durumlarda sonuçlanma süresi farklılık gösterebilir. Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapılacak en geç tarih seyahatinizden 15 gün iş günü önce, en erken başvuru yapılacak tarih üç aydır.

1 haftada Schengen Vizesi Alınır mı?

1 haftada Schengen vizesi alınması mümkün olabilmektedir ama kesin alınabileceğini söylemek mümkün değildir. Schengen vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi, başvuran kişinin uyruğuna, konsoloslukların yoğunluğuna, istenen vize çeşidine, olağanüstü durumlara ve resmi tatillere göre değişiklik gösterebilmektedir. Herhangi bir sorun oluşmadığı sürece vize başvuruları 1 haftada sonuçlanabilmektedir. Ancak vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

En kolay Schengen vizesi veren ülkeler; Litvanya, Estonya, Finlandiya, İzlanda, Letonya ve Polonya’dır. 

Estonya Schengen vizesi başvuruları direkt Büyükelçiliğe yapılmamakta; elçiliğin yetkilendirdiğ VFS Global Estonya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır ve başvurusu diğer vizelere göre daha hızlı çıkmakta ve 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. 

Schengen Vize Sonucu Nasıl Takip Edilir?

Schengen vize sonucu, başvuru merkezlerinden biri aracılığıyla yapılan başvurularda, aracı kurum web sitelerinden yapılabilmektedir. Aracı kurum web sitelerinde, başvuru sahibinin doğum tarihi ve kimlik bilgileri girilerek başvuru takip edilebilmektedir. Aracı kurumların başvuru esnasında vermiş oldukları referans numaralı ile de takip sorgusu yapılabilmektedir. 

Schengen Vize Sonucu Neden Geç Çıkar?

Schengen vize sonucunun geç çıkma nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Başvurulan ülkenin dış temsilciliğinde yoğun vize talebi oluşması
 • Başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi
 • Dış temsilciliğin müracaat eden kişinin ülkesine döneceğine dair belgelediği kanıtları yeterli bulmaması
 • Dış temsilciliğin başvuru sahibi ile yüz yüze görüşme talep etmesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü