Bakan Ömer Çelik’ten Almanya’ya Jet Yanıt

Bakan Ömer Çelik’ten Almanya’ya Jet Yanıt

Baş müzakereci ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, seçime doğru yol alan Almanya’nın dün akşam yayınlanmış olan televizyon programında bir araya gelmiş olan Almanya Başbakan’ı Merkel ile Sosyal Demokrat Partinin Başkan Adayı Schulz’un Türkiye hakkında kötü söylemler bulunma yarışına girdiklerini ve Almanya’nın iç politikası ışığında Türkiye ile AB arasında ki müzakerelerin kesilmesinden bahsediyor olmaları AB için bir kriz unsuru olduğunu ve Türkiye’ye karşı yapılmış olan bu söylemleri kabul etmediklerini ve aynı şekilde iade ettiklerini açıkladı.

Bakan Ömer Çelik’in resmi twitter hesabı üzerinden yapmaya devam ettiği açıklamalarda, Almanya ile Türkiye’nin ilişkilerinin iyi olmasının herkesin yararına bir durum olduğunu, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkiyi zehirlemeye yönelik söylemlerinden vazgeçmesi gereken Alman siyasetinin bu durumundan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Schulz’un adaylığından ve kaybetme psikolojisinden dolayı bu yönden davrandığı ve kendilerine kapalı kapılar ardında söylenen sözlerden kameralar önünde çok daha farklı konuştuklarını söyleyen Bakan Ömer Çelik, Alman siyasetçilerinin bu söylemleri ile tüm Avrupa’yı popülizmden yapılmış bir Berlin duvarı ile inşa etmeye çalıştıklarını da dile getirdi.

Türkiye’ye karşı yapılmış olan bu eleştirilerin doğruluk payı olmuş olsa onlara karşı yapmış olunan 23. ve 24. fasılları açma çağrılarına olumlu cevap vermeleri gerektiğini de vurgulayan Çelik, Türkiye ile ilgili bir olumsuz bir durumun olmadığını Türkiye’nin başı dik bir şekilde yoluna her zaman her şekilde devam edeceğini yanı sıra Türkiye ile AB ilişkilerinin durdurulmasının AB için bir kriz olacağını, Alman Hükümetinin yapmış olduğu bu geri siyaset mantığında her daim kaybeden taraf olacağını ve Türkiye’nin ortak Avrupa siyasetine damga vuracak hamleler yapacağını ve geleceğe yönelik başarılı adımlarla devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü