Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Piyasalar veya market olarak tanımlanan; para, mal ve değerli evrakların el değiştirdiği alım satım platformlarına Borsa denir. Daha basit açıklamak gerekirse; borsa nedir diye baktığımızda bölgesel olarak yapılan ticari işleri ifade eden üretici ve tüketicilerin veya müşterilerin ve satıcıların kendi aralarında yaptıkları takas işlemi gibi düşünebiliriz.

Temel anlamda borsa nedir diye baktığımızda modern dünyanın finansal para değişimi ortamı şeklinde özetleyebiliriz. Borsa işlemleri; karşılıklı taraflar arasında hisse senetleri, tahvil, bono gibi yatırım araçları hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyacak şekilde belli kurallar çerçevesinde el değiştirilmesi şeklinde de açıklanabilir.

Alım Satım Nasıl Yapılır?

Bugün online ortamlarda gerçekleştirilen borsa çok eski zamanlara dayanan ve şirketlerin para transferleri konusunda sıkıntılarını oldukça hafifleten bir sistemdir. Bu işlemler sırasında alıcı ve satıcı yüz yüze gelmek veya birbirini tanımak zorunda değildir. Tarafların her biri yapmak istedikleri işlemi aracılara bildirir ve alım satım işlemi her iki taraf için de gerçekleştirilir. Yapılan tüm bu alım satım işlemleri arz talep ilişkisi çerçevesinde yapılır.

Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sermaye piyasası kurulu tarafından hisse senedi çıkarmakla yetkilendirilmiş ve hisseleri borsaya kota edilmiş herhangi bir şirketin bu hisselerinin, pazarlık usulü alım satımın yapıldığı alışveriş ortamı olan borsa da işlemler, bankalar veya aracı kuruluşlar üzerinden yapılır. Bunun için borsa işlemleri yapabileceğiniz bir banka hesabına veya aracı kuruluşlarda hesaba sahip olmanız gereklidir. Dilediğiniz zaman bu şekilde hisse satın alabilir veya satabilirsiniz.

Şirketler borsada neden işlem görür?

Burada şirketlerin kendi hisselerini paylaşmalarındaki en büyük amaç şirkete aktif bir şekilde sürekli para giriş çıkışı sağlamaktır. Bu parayı aktif hale getirme işlemleri şirketlerin daha da büyümesine olanak sağlayan bir işlem türüdür.

Borsada bir hisse satın aldığınız zaman dilediğiniz herhangi bir şirkette ufak payınız olur ve şirketin kazancı veya kaybı sizin için çok önemli hale gelir. Ayrıca bu hissenizi başka bir alıcıya devretme konusunda herhangi bir zorunluluğunuz yoktur. İstediğiniz kadar elinizde hisselerinizi tutabilir ve istediğiniz zaman yeni bir alıcıya hisselerini satarak kar elde edebilir veya o anki duruma göre zarar da edebilirsiniz. Bu uygulamayı hemen hemen bütün ülkeler, özellikle de batı ülkeleri şirketlerini daha rahat ayakta tutmak için uzun yıllardır kullanmaktadır.

Tüm borsa haberlerine buradna ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü