BÜYÜKBABA & BÜYÜKANNE DNA TESTİ

BÜYÜKBABA & BÜYÜKANNE DNA TESTİ

Büyükanne ve büyükbaba DNA testi, büyükanne ve büyükbabaların torunları ile biyolojik ilişkilerini doğrulamaları gerektiğinde kullanılabilir. Bu test, büyükanne ve büyükbabaların genetik olarak torunlarıyla ilgili istatistiksel olasılıklarını gösterecektir.Büyükanne ve büyükbaba test sonuçları önce büyükanne ve torunu ya da torunu arasındaki ilişki olasılığının yanı sıra büyükbaba ve torunu ya da torunu arasındaki ilişki olasılığını belirleyecektir. Bu iki olasılık hesaplandıktan sonra, kayıp bir kişi profili üzerinde çalışmaya devam ederler ve bu teknik olarak türetilmiş profil olarak adlandırılmaktadır.Türetilmiş profil aslında, eksik olduğu iddia edilen babanın DNA profilinin yeniden yapılandırılmasıdır. Türetilmiş profil torunun DNA profiliyle eşleşirse, test edilmemiş torunun biyolojik babası test edilmemiş torunun biyolojik babasıdır. Teste, baba tarafından büyükanne ve büyükbabaların DNA’sını alarak, eksik ebeveyn testi denmekte ve  laboratuvarlar çocuklarının profilini yeniden yapılandırabilmektedir.Test sonuçları, söz konusu iddia edilen ilişkiyi desteklemek için kanıt veren istatistiksel bir olasılık sağlamayı amaçlamaktadır. Test edilecek ek taraflar örneğin, bilinen bir ebeveynin örneği sağlanması veya doğrudan ilişki testi yapılması ek kanıt sağlayabilir.DNA testi için örnek toplanması ve ilgili test merkezlerin laboratuvarında test edilmesi gerekmektedir. Test için  kişilerin bukkal sürüntü vermesi  yeterli olacaktır.

her bir kişinin DNA profili, her bir genetik markörde iki değerden oluşur. Bir değer anneden, diğeri babadan gelir. Çocuğun babasından gelen bir değer içeren her genetik işaretçisi de büyükanne ve büyükbabaların DNA profillerinde bulunan değerlerle eşleşmelidir. Büyükannenin ve büyükbabanın DNA profillerinin net bir görünümü ile laboratuvar, çocuğun bir eşleşme olup olmadığını belirleyebilir. Tüm olası kombinasyonlar değerlendirilir ve bir sonuç çıkarılır. Nihayetinde, kayıp olduğu iddia edilen babanın babasının dahil olup olmadığını veya hariç tutulduğunu doğru bir şekilde belirlemek mümkündür. Buna kayıp şahıs raporu denir ve baba öldüğünde babalık tespitinde son derece yararlı olacaktır.

Yasal Büyükbaba veya Büyükanne Testi

Eğer bir mahkemede büyükbaba testine ihtiyaç varsa test edilen kişiler arasında iddia edilen bir ilişkinin kanıtını desteklemek için mahkemede sunulabilecek noter onaylı bir sonuç olması gerekmektedir.

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr de yaptığı açıklamada, bu tür testlerin daha çok anne babanın ikna edilemediği durumlarda gerçekleştiğini belirten Avcı bu testlerde kişinin akrabalık bağlarına ulaşmanın mümkün olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü