Ceza Davalarında Süreç Nasıl İşler?

Ceza Davalarında Süreç Nasıl İşler?

Ceza Davalarında Süreç Nasıl İşler?

Avukatlar, belirli bir oranda ceza gerektiren davaları girmesi sonucunda halk tarafından ceza avukatı olarak adlandırılmıştır. Fakat avukatlar içinde herhangi bir branş seçmek durumu söz konusu değildir. Dünya üzerinde kendisini geliştirebilmek ve menfaat sağlayabilmek adına avukatlar içerisinde branşlaşma durumu söz konusudur. Fakat Türkiye Cumhuriyeti’nde herhangi bir düzenleme yapılmadığı için tüm avukatlar istediği davalara girebilir. Bunun yanı sıra Bursa ceza avukatı olarak adlandırılan avukatlar ceza mahkemesi kanunu avukata vermiş olduğu yetkiye dayanarak savunmasını sadece hukuki yönden gerçekleştirir.

Savunduğu kişi adına konuşamaz. Belirli kurallar çerçevesinde bu tür cezanın alınabilmesi ve suçun ortaya çıkabilmesi adına canlandırmalar talep edebilir. Bu doğrultuda yapılan tüm çalışmalar için bilirkişi talep edilebilirken aynı zamanda davayı bizzat ceza avukatı da takip edebilmektedir. Ceza mahkemelerinde görülen her türlü dava büyük bir dosya haline gelebilir. Bu nedenle sonuçlandırılması kısmında belirli bir süre verilemez. Davalar tek celsede sonuçlanabildiği gibi birden fazla dava görünerek senelerce sürebilir.

Bursa ceza avukatı, farklı ücretlendirmeleri ile birlikte davaları yürütebilir davanın büyüklüğü davaya ayrılan zaman ve araştırmalar gibi durumlar fiyatlandırma konusunda oldukça etkendir. Bu nedenle ceza avukatları için belirli tutarda ödeme alabilirler diyemeyiz. Ceza avukatları takip ettiği davanın kararı çıkıp kararın kesinleşmesi ve yayınlanması ile birlikte işlemlerine son verir.

Bir avukat karar kesinleşinceye kadar olduğu davayı takip etmek zorundadır. Bu nedenle karar verildikten sonra Yargıtay aşaması başlar dosya Yargıtay’dayken avukatlar belirlenen kurallar çerçevesinde bu dosyayı takip etmek zorundadır. Bunun yanı sıra avukatlar takip yapmak istemiyor ise aksine bir sözleşme yaparak bu durumu telafi edebilir.

Soruşturma durumlarında belirli bir soruşturma işlemleri için icraat gösteren ceza avukatı aynı zamanda toplumun kültürel siyasal ve ekonomik yapısı ile birlikte kararın sonuçlandırılması adına almış olduğu eğitimler doğrultusunda davayı savunur. Ceza avukatları olarak adlandırılan tüm avukatlar aynı zamanda işçi avukatı, bilişim avukatı, boşanma avukatı ve çeşitli branşlarda da faaliyetlerini sürdürebilirler. Bu konu için herhangi bir yasa ya da tebligat yayınlanmamıştır. Yasal olarak her avukat istediği davaya bakma hakkına sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü