Çılgın Proje İptal Edildi

Çılgın Proje İptal Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından tasarlanan ve boğazın iki kıtasını suyun altından bir yürüme tüneli ile bağlamayı hedefleyen proje medyada çılgın proje olarak adlandırılmıştı. Aradan geçen 1 yıl içinde ise proje ihalesinin iptal olduğu öğrenildi.

2016 yılı meclis gündemine Kadir Topbaş’ın çılgın projesi bomba gibi düşmüştü. Proje ihalesinin iptal olma nedeni ise kamu kaynaklarının çok daha verimli bir şekilde kullanımını sağlamak olarak açıklandı.

Kadir Topbaş geçtiğimiz sene ustalık dönemim olarak nitelendirdiği 2015 faaliyet raporunun açıklanması sırasında yeni projeleri ile gündeme gelmişti. Özellikle çılgın proje olarak bilinen ve Üsküdar ile Kabataş’ın su altından yaya yolu ile birleştirilmesi projesi basında sürekli olarak yer almıştı. 1 senedir sessizliğini koruyan proje bu sene için kamu kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi amacıyla rafa kaldırıldı.

Topbaş tarafından projeleri açıklandıktan sonra CHP İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam tarafından proje eleştirilmiş ve gereken araştırmanın yapılmadığını ters akıntı olduğunu bunun yanında doğal hayata ve deniz canlılarına zarar verileceğini söylemişti. Masal olarak nitelenen bu proje sonunda geçtiğimiz gün rafa kaldırılmasının açıklanması söylenen masal kelimesinin doğruluğunu ortaya koymuş oldu.

Tünelin 2019 yılında inşaatına başlanması planlanıyordu ve bu süreden önce mutlaka sondaj çalışmalarının başlamış olması gerekiyordu. Çalışmaların başlaması gerekirken ihalenin iptal edildiği haberi geldi. Bunun sonucunda çılgın proje resmi olarak ilan edilmiş oldu.

Bundan sonraki süreçte yeni projelerin hayata geçirileceği veya belediye gelirlerinin arttırılması için farklı uygulamalara hayat verileceği gündeme gelirken İstanbul’un ihtiyacı olan diğer konulara ağırlık verilecek ve yönlendirilecek olması da tüm İstanbul’lular için daha olumlu ve işe yarar bir hamle olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü