Yeni Özellikli İHA’lar

Yeni Özellikli İHA’lar

Son zamanlarda oldukça yaygın olarak çoğu operasyonda kullanılan İHA’ı için geliştirme çalışmaları sürerken, proje mimarlarından olan Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yeni tasarlanmış olan İHA hakkında yeni bilgiler verdi.

Mehmetçik operasyonlarının baş rolünde olan İHA’ı teröristlere göz açtırmıyor. Bu konun üstüne gidip geliştirilmesi amaçlanan ve yapılmış olan açıklamaya göre bundan gayet başarı kaydetmeye başlamış proje mimarları yüz güldürdü.

Yerli yapım insansız silahlı hava araçları Türk Silahlı Kuvvetlerine sağlamış olduğu katkıdan dolayı oldukça önemli bir yer aldı.

Türkiye’de insansız silahlı hava araçlarının geliştirilmesi yönünde çalışmalarıyla terörle mücadeleye destek vermekte olan Baykar Makine, şuan için toplam kalkış ağırlığı 4,5 ton olacak olan yeni bir insansız silahlı hava aracı tasarlamaya başladıklarını duyurdu.

Baykar Teknik Müdür’ü Bayraktar, uçuş performans ve otomasyonu ile kendi kulvarında dünyanın en gelişmiş ve gelişmekte olan sistemi olma özelliği taşıdığını dile getirdi. Son olarak tasarlamaya başladıkları aracın daha yüksek irtifalara çıkabileceğini ve daha fazla havada kalıp farklı görevlerde yapabileceğinin üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

İHA 0,8 Mach isimli aracın saatte 850 kilometre hıza çıkabileceğini de ekleyen Bayraktar, yaklaşık 13 bin 300 metre yükseklikten uçabileceğini de ekledi.

Farklı bir çok proje içinde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bayraktar, Milli İnsansız Muharip Savaş Uçağı adı altında insansız jet olarak tanımlayacakları yeni bir proje içinde çalışmaların başladığının müjdesini verdi. Şu zamana kadar yapmış oldukları İHA’larının hepsinin görevlerde kullanıldığını ve 30 adet Bayraktar Taktik sınıfı İHA’nın Jandarma, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerinde olduğunu bunların 8’nin silahlı İHA, olduğunu söyleyen Bayraktar, hali hazırda 16 aracında yakın bir süre içerisinde teslim edileceğini ve tasarlamış oldukları araçların bu denli işe yarar olmasının onlar için oldukça sevindirici bir durum olduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü