Diferansiyel Nedir

Diferansiyel Nedir

    Diferansiyel kısaca şanzımandan aldığı dönüş hareketini hızı azaltarak torku yükselterek tekerleklere iletmektedir. Özellikle virajlara sol ve sağ tekerler farklılık gösterdiği için gereklidir. Arka köprüde bulunan bir düzendir, arka tekerleklerin farklı dönmesini ve tork artışını sağlar. Dönüş sırasında iç ve dış tekerler arasındaki hız dengesini ayarlar, devir sayısını azaltır. Özellikle engebeli yollarda fazlasıyla ihtiyaç duyulur. Diferansiyel bakımı, kontrolü ve gerekirse diferansiyel yağları her sene mutlaka detaylı şekilde kontrol ettirilip bakımı yapılmalıdır. Bu nedenle Mitsubishi yetkili servislerinde ve özellikle Pendik bölgesinde yer alan yetkili servis Güneri Motors da bu imkanları kaliteli hizmet ile bulabilirsiniz.

Difransiyelin görevlerini sıralamak gerekirse;

 • Motordan çıkan gücü tekerleklere iletmek, motordan gelen dönme hareketi şanzıman tarafından difransiyele iletilir.
 • Diferansiyel de dönme açısıyla birlikte bunu tekerleklere ulaştırır.
 • Dönüş yaparken virajın içinde kalan tekerleklerle dışında kalan tekerleklerin farklı hızda dönmesini sağlar.
 • Virajlarda yay biçimli bir yol izleneceği için iç tekerleklerin daha az, dış tekerleklerin daha hızlı dönmesi gerekir.
 • Tekerleklerin tur sayıları diferansiyel tarafından düzenlenir.
 • Motordan gelen dönüş hızını düzenlemek, dönüş hızı önce şanzıman aracılığıyla değiştirilir ve diferansiyele iletilir.
 • Diferansiyel de bu hızı dönüş açısına göre değiştirerek tekerleklere aktarır.

Diferansiyel olmasaydı neler olurdu;

 • Şanzıman aracılığıyla motordan gelen güç, doğrudan aktarılacağı için tekerlekler aynı hızda dönerdi.
 • Dönüşlerde aşırı yük bineceği için virajın iç tarafında kalan lastikler çok çabuk aşınırdı.
 • Lastikler farklı hızda dönmeyecekleri için virajlarda yol tutuş performansı fazlasıyla kötü olacak ve güvenli sürüşü tehlikeye atar.

Diferansiyel nerede yer alır?

     Önden çekişli araçlarda diferansiyel, ön aks üzerindeki şanzıman kutusunda yer alır, arkadan çekişli araçlarda ise arka aksın ortasındaki alanda konumlanmaktadır. 4*4 çekişli araçlarda da ön, arka ve aktarma şaftı olmak üzere 3 adet diferansiyel bulunmaktadır.

Diferansiyel kısımlarından bahsedecek olursak:

Şaft ( Şanzımanın düz konumunu korumasını sağlayarak diferansiyeli şanzımana bağlayan parça)

Universal Mafsallar ( şaftın iki ucunda da bulunarak, şaftın esnek hareket etmesini sağlayan parça)

Sabit Hız (CV) Mafsallar ( Özellikle torku yüksek araçlarda kuvveti yumuşatarak performansı iletirler)

Diferansiyel Yağları ( Diferansiyel dişlilerinin ve parçalarının yağlanması , diferansiyelin etkisini ve performansını olumlu düzeyde arttıracaktır)

     Araçlarda 5 tip diferansiyel çeşidi vardır. Bunlar; klasik, kilitli, sınırlı kaymalı, elektrik kontrollü sınırlı kaymalı ve dinamik tork kontrollü olarak sayabiliriz.

 • Klasik(Açık) diferansiyel motordan gelen torku her iki tekerleğe eşit olarak gönderen diferansiyel çeşididir.
 • Kilitli diferansiyel aracın patinaja düşmesi durumunda kilit mekanizması devreye girer.
 • Sınırlı kaymalı diferansiyel; iki tekerlek arasında dönüş miktarı bir miktar aşarsa sınırlı kaymalı diferansiyel devreye girer ve aks millerini birbirine kilitler böylece devir sayı arasındaki fark kalkmış olur.
 • Elektrik kontrollü sınırlı kaymalı diferansiyel üst segment araçlarda yaygındır ve otomatik olarak devreye girip araç kaymasına müdahale eder.
 • Dinamik tork kontrollü diferansiyel sürekli dört çeker araçlarda kullanılır ve motordan gelen torku ayrı ayrı dağıtıp kontrol etmesinden ötürü yakıt tüketimi de belli ölçüde artar.

     Sahip olduğunuz Mitsubishi marka araçlarınızın tüm mekanik ihtiyaçlarını Mitsubishi Motors yetkili servisi Güneri Motors da uzman ekibiyle birlikte kaliteli hizmetle karşılayabilme imkanına sahipsiniz. Güneri Motors ile araç mekaniğinin bir parçası hakkında daha fazla bilgi yukarıdaki makalenin içerisindedir…Daha Fazla Bilgi Almak İçin : https://www.gunerimotors.com.tr/ Tel:0(216) 3970028 Gsm: 05076503964

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü