Dikkat Eksikliği İçin Tavsiyeler

Dikkat Eksikliği İçin Tavsiyeler

Dikkat Eksikliği İçin Tavsiyeler

İçinde bulunduğumuz dönemde ebeveynlerin çocukları ile ilgili en çok şikâyet ettikleri konulardan birisi dikkat eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu noktada genellikle dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği birbiriyle karıştırılmaktadır. Oysa dikkat dağınıklığı bazı tedbirler ile çözülebilirken, dikkat eksikliği ise bir uzman yardımı ile çözülebilmektedir. Genellikle ilaç ile tedavi edilebilen bu durum, dikkati eksikliği setleri ile de büyük ölçüde aşılabilmektedir. Bu anlamda Başaran Yayınları olarak sunduğumuz dikkat kitapları arasından çocuğunuzun seviyesine uygun olanını satın alabilir, odaklanma sorunu ile ilgili gelişmeler yaşamasına destek olabilirsiniz.

Çocuklarda görülen dikkat eksikliği kontrol altına alınabilmesi adına farklı tavsiyeler bulunmaktadır. İşte, çocuğunuzun daha iyi odaklanmasını sağlayacak o tavsiyeler.

Dikkat Eksikliği ile Mücadele İçin Tavsiyeler

Sürekli Bir Çalışma Düzeni Oluşturun

Çocuğun dikkatini toplayıp derslerine odaklanabilmesi adına öncelikli olarak düzenli bir çalışma düzeni oluşturmalısınız. Özellikle bahar ayları geldiğinde çocukların derslerine olan ilgisi azalır ve başarıları düşebilir. Bu noktada dikkatlerini etkileyen bu tarz durumlarda çalışma temposunu hafifletebilirsiniz. Çünkü önemli olan günlük çalışma yoğunluğu değil, çalışmanın düzenli olmasıdır. Büyük aksaklıklara neden olmayacak hafifletmeler, ödev yapma sürekliliğini korur ve dikkati geliştirir.

Denge Oyunları Oynayın

Dikkat geliştirmek için yapılabilecek en güzel etkinliklerden birisi de denge çalışmalarıdır. Özellikle uzmanlar eşliğinde planlanan bu çalışmalar, çocuğun bedenini algılaması ve yönetmesi adına önemlidir. Yapılan egzersizler özellikle görsel, kinestetik ve dokunsal dikkat açısından büyük yarar sağlayacaktır.

Nefes ve Gevşeme Egzersizleri Öğretin

Dikkat eksikliği probleminin aşılması için nefes egzersizleri de önem taşımaktadır. Çünkü bu egzersizler, ruhsal ve bedensel enerjiyi dinginleştirerek dikkatin kısa süre içerisinde toplanmasını sağlar. Ayrıca nefes egzersizleri dikkatin devamlılığında da etkilidir.

Gözlerini Kapatarak Gördüklerini Anlatmasını İsteyin

Çocuğunuza öncelikle bir kitap içerisinde yer alan görselleri gösterin ve bir süre bakmasını sağlayın. Süre sonunda gözlerini kapatmasını ve gördüklerini anlatmasını isteyin. Bu uygulama ile görsel dikkatin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Yine bu anlamda dikkat eksikliği setleri de oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Siz de yukarıdaki tavsiyeleri uygulayarak ve dikkat kitaplarından yardım alarak çocuğunuzun dikkat eksikliği problemini aşmasını sağlayabilirsiniz. Detaylar için, https://www.basaranyayinlari.com.tr/blog/icerik/dikkat-eksikligi-neden-olur-nasil-giderilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Kitap tavsiyesi için çok teşekkür ederim, buna ek olarak dikkat eksikliğinden muzdarip olanların beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekiyor çünkü dikkat eksikliği ile beslenme doğrudan bağlantılıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü