Düğün Planlamada Temel Adımlar

Düğün Planlamada Temel Adımlar

Düğün Planlamada Temel Adımlar

Hayatınızın en önemli kararlarından birini verip de o malum soruya ”evet” dediniz. Şimdi ise önünüzde uzun bir düğün hazırlığı süreci var. Düğün sektörü günümüzde oldukça gelişmiş durumda ve bu durum beraberinde pek çok seçenek getiriyor. Düğün hazırlıklarınızı rahat rahat acele etmeden bitirebilmeniz için yaklaşık olarak bir sene önceden başlamanız en iyisi olacaktır. Bu uzun ve kafa karıştırıcı olabilen süreçte size rehberlik etmesi için ay ay geri sayım şeklinde adımlardan oluşan bir rehber hazırladık.

Düğüne 12 Ay Kalmışken

Bu aşamada yapılacak ilk iş kuşkusuz sizin ve müstakbel eşinizin ailesi ile konuşarak bir düğün bütçesi belirlemek. Bu ilk ve en önemli adımdır çünkü diğer her şeye karar verirken bütçeniz önemlidir. Bütçe belli olduktan sonra davetli sayısına karar verebilirsiniz. Bu aşamadan itibaren davetli listesini de ufaktan oluşturmaya başlayabilirsiniz. Müstakbel eşinizle nasıl bir mekanda evlenmek istediğinize karar verip mekan bakmaya başlayabilirsiniz.

Düğüne 11 Ay Kalmışken

Düğün Tarihinize karar vermeniz için güzel bir zaman. Tarih belli olduktan sonra pek çok kararın verilmesi kolaylaşacaktır. Düğün mekanı için rezervasyonları ayarlamanızı sağlayacak ve böylece mekana bağlı kararlarınızın da önü açılacak.

Düğüne 10 Ay Kalmışken

Şimdi gelinlik bakma zamanı! Gelinlik modelleri ve seçenekler öyle çok ki şimdiden bakmaya başlaman sana en uygun modeli bulman için çok önemli. Ayrıca diktirmeye karar vermen durumunda provalar için zamana ihtiyacın olacaktır. Düğün mekanı için araştırmaları da kesinleştirmek için güzel bir zaman. Erkenden rezervasyon yapmazsan hayalindeki mekanı kaçırabilirsin. Bu dönemde balayı fikirlerinizi de plana dökmeniz gerekir. Eğer yurt dışına çıkacaksanız vize işlemleri için yeterli zamanınız olmalı. Ayrıca otellerin erken rezervasyon avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Düğüne 9 Ay Kalmışken

Şimdi düğün mekanı da belli olmuşken sırada düğünün teması var. Bundan sonra gelecek her adımı belirlemede önemli rol oynayacak. Yiyecek ve içecek servisi için catering firmaları ile görüşmeler başlamalı. Yeni ev alınacaksa bu noktada ev bakmaya başlanabilir. Ayrıca ev eşyası bakmak da iyi bir fikir. Her şeyi kendin halletmek istemiyorsan düğünün için seninle beraber çalışacak organizasyon firması seçeneklerini de araştırman gerek.

Düğüne 8 Ay Kalmışken

Bu noktada hala karar vermediysen gelinlik modelini netleştirmen gerek. Ayrıca balayı rezervasyonu yaptırmadıysanız erken rezervasyon fırsatları için son şans! Davetli listesi son halini almış olmalı. Şimdi davetiye, oturma düzeni ve isim kartlarını seçme zamanı. Davetlilerin alerjileri ve yeme seçimleri gibi bilgileri öğrenerek mönü oluşturmaya da başlayabilirsin.

Düğüne 7 Ay Kalmışken

Eğer senin yada müstakbel eşinin şehir dışından düğüne gelecek konuklarınız varsa onların bir listesini çıkarıp konaklamaları için ayarlamalara başlamalısın. Konukların net sayısını öğrenerek bir otelle anlaşma yapabilirsin. Kuyumcu alışverişleri tamamlanmadıysa erkenden halletmekte fayda var. Aradan çıkmış olurlar. Evlenmek tek bir organizasyondan ibaret değil elbette. Bekarlığa veda partisi ve kına gecesi yada ailenizin geleneklerine göre gelin hamamı gibi etkinlikler için de planlamalara başlamak gerekiyor. Bu eğlenceleri düğün günü yorgun olmamak adına en az bir hafta önceden yapmak akıllıca olur.

Düğüne 6 Ay Kalmışken

Saç modellerine ve makyaj stiline karar vermek için araştırmalara başlayabilirsin. Bu aşamada artık nikahın resmi hazırlıklarını tamamlayıp belediyeden tarih de almalısın. Gelinliğine ek olacak aksesuar ve ayakkabı seçimlerini de tamamlamak için iyi bir zaman. Düğün fotoğraflarını çekecek bir firma aramaya başlayabilirsin. Araştırmanı yaparken internet üzerinden firma ile ilgili yorumları da incelemeyi sakın unutma. Firmalar portfolyolarına her zaman en iyileri koyar!

Düğüne 5 Ay Kalmışken

Balayında yurt dışı kararı aldıysanız hazırlıkların belli bir aşamaya gelmiş olması gerek. Pasaport ve vize işlemleri için zamana hakim olmak gerek yoksa mağduriyetler yaşanabilir. Eğer bazı kararları üzerinden atmak istersen bunun için çevrenden yardım istemekten çekinme. Örneğin kına gecesi yada gelin hamamı gibi organizasyonları güvendiğin arkadaşlarına emanet edebilirsin. Kına gecesi kıyafetini de ayarlaman için iyi bir zaman. Bu arada o gece için bir henna sanatçısı tutmak istiyorsan iyi bir sanatçı bulup rezervasyonunu yapabilirsin. Müstakbel eşinle beraber düğün müziği konusunda fikir alışverişlerine başlayabilirsiniz. Bir grup veya Dj tutmak isterseniz araştırmalarınızı yapmaya başlamalısınız.

Düğüne 4 Ay Kalmışken

Düğün arabası için karar verme zamanı nostaljik bir araç kiralama planınız varsa yerel rent a carlarla görüşmeye başlayabilirsin. Nikah şekeri, hediyelikler ve davetiyeler için son kararı verip sipariş oluşturmalısın. Nikah şahitlerinin belirlenmesi için de iyi bir zaman. Balayı için alışveriş yapmak, gelin buketi seçimini yapmak ve nikah elbisesi almak bu dönemde aradan çıkarabilirsen ilerde seni oldukça rahat ettirir. Güzellik salonunu belirlediysen düğün günün için cilt ve saç bakımı kürlerine başlayabilirsin. Ayrıca güzellik uzmanınla fikir alışverişinde bulunarak saç ve makyajını kesinleştirebilirsin. Cilt bakımın için her gittiğinde farklı stiller deneyebilirsiniz. Bunların fotoğraflarını çekmeyi unutma ki daha iyi karar verebilesin.

Düğüne 3 Ay Kalmışken

Leke tedavisi, peeling ve lazer gibi uygulamalar cildi tahriş edeceğinden kendinize iyileşme zamanı tanımak için şimdiden başlaman en iyisi. En iyi pastanelerin en yoğun olduğunu unutmadan düğün pastasına da karar vermen gerek. Tadımlar yaparak ve internetten fikirler bakarak kararını verebilirsin. Müstakbel eşinle düğün dansına karar vermek ve istiyorsanız bir koreografi oluşturmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Ayrıca save the date çekimleri yaptırma zamanı. Davetlilere bu çekimden en sevdiğiniz fotoğrafın basılı olduğu bir ön davetiye göndererek düğün günü bildirmek de son zamanlarda trend. Tabi yalnızca sosyal medyada da paylaşabilirsiniz.

Düğüne 2 Ay Kalmışken

Gelinlik provalarında ve hatta fırsat bulduğun her an ayakkabılarını giymeye çalış. Böylece ayakkabıların ayağına alışacaktır. Davetiyelerin bastırılması gerekiyor. Ayrıca düğünde çalacak Dj yada grupla anlaşarak playlist oluşturmaya başlamalısınız. Nikah şekeri olarak yenebilecek bir ürün dışında kolonya, magnet gibi bir seçim yaptıysan şimdi hazırlanmaları için sipariş verebilirsin. Müstakbel eşine damatlık konusunda hatırlatma yapmak için iyi bir zaman. Mönü hazırlıklarının son şeklini aldığından emin ol.

Düğüne 1 Ay Kalmışken

Basılan davetiyelerin gönderilme zamanı. Ayrıca davetlilerini arayarak davetiyelerin ellerine geçip geçmediğini teyit etmende de fayda var. Mekan için son kontrolleri ve teyitleri yap. Ayrıca catering firmanla görüşme ayarlayıp mönü tadımı yapman son dakika sorunlarını azaltman için çok önemli. Gelin arabası süslemeleri için seçimlerini yap. Playlistin son halini almış olması gerekiyor. Eğer saçını kestireceksen şimdi yapman modelin oturması ve makas izlerinin kaybolması için çok önemli.

Düğüne 1 Hafta Kalmışken

Bu aşamada tüm firmalar ve şirketlerle konuşarak her şeyin yolunda olduğu konusunda emin olabilirsin. Netleşen davetli sayısını mekana ve catering firmasına bildirebilirsin. Düğün ayakkabınla yürüme alıştırmalarını hızlandırabilirsin. Şimdi balayın için bavulunu hazırlamak, yurt dışına çıkacaksanız gerekli belgeleri toplamak ve döviz alıp kenara koymak, saç ve makyaj için provanı yapmak, gerekiyorsa dip boyanı yaptırmak için iyi bir zaman. Cildinde aşınma veya kızarmalara yol açmayacak şekilde canlandırıcı ve nemlendirici bakım ürünleri kullanabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü