Engelli Vatandaşa Konut Desteği!

Engelli Vatandaşa Konut Desteği!

Engelli raporu olan vatandaşların konut sahibi olması amacıyla, TOKİ tarafından belli başlı kampanyalar hazırlanmıştır. TOKİ tarafından her yıl açılan konut kampanyalarında, engelli ve ayrıcalıklı bireyler için özel kontenjanlar belirlenmektedir. Ancak engelli raporu olan kişilere, belirlenen kontenjanlara ek olarak %5 daha fazla kontenjan ayrılmaktadır.

TOKİ başvurularında ev sahibi olacak kişilerin belirlenmesi için kura sistemi kullanılmaktadır. Engelli raporu bulunan kişiler, belirtilen kurayı bekleme zorunluluğu olmadan ev alma hakkı edinmektedir. TOKİ tarafından engelliye konut müjdesi verildikten sonra, ev sahibi olmak isteyen engellilerin başvuru sayısında büyük oranda artışlar meydana gelmiştir. TOKİ tarafından devlet destekli olarak hazırlanan konut kampanyalarında, engellilere faizsiz kredi desteği de sağlanmaktadır.

TOKİ Engelli Kontenjanından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelliye konut müjdesi veren TOKİ, bünyesinde yapılacak başvurular için belli başlı şartları talep etmektedir. TOKİ engelli kontenjanından faydalanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

  • Engelli kontenjanıyla TOKİ üzerinden ev sahibi olacak kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
  • TOKİ engelli kontenjanından faydalanmak isteyen kişilerin gelir seviyesi yüksek olmamalıdır.
  • Hane halkının aylık gelirinin, en fazla 2.600 TL olması ve bu gelirin belgelenmesi gerekir.
  • TOKİ engelli kontenjanından faydalanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin, kurul tarafından onaylı engelli raporuna sahip olması gerekir.
  • Engelli raporunda yer alan engel oranı, en az %40 olmalıdır.
  • Engelliler İdaresi Başkanlığı tarafından engelli vatandaşlara verilen kimlik belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi, başvuru esnasında kuruma teslim edilmelidir.
  • Engelli raporunun, tam teşekküllü bir devlet hastanesi tarafından çıkarılması ve başvuru süresinde geçerliliğini devam ettirmesi zorunludur.
  • TOKİ kampanyalarına başvuran engelli kişilerin, yapıların yer aldığı bölgede daha önceden ikamet etmek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Engelli raporu bulunmayan ya da raporundaki belirtilen engel değeri %40’ın altında kalan kişiler, TOKİ engelli kontenjanından faydalanamazlar. Kişilerin yapmış olduğu başvurular, değerlendirmeye alınmadan geri çevrilmektedir. TOKİ engelli kontenjanıyla konut sahibi olmak isteyen kişiler, TOKİ resmi internet sitesi üzerinden kampanyaları takip ederek, başvuru dönemini içerisinde kampanyalara dahil olabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü