GÖZETİM ŞİRKETLERİ HİZMETLERİ

GÖZETİM ŞİRKETLERİ HİZMETLERİ

Gözetim hizmetleri, genel anlamda ticarete konu olmuş ürünlerin, her iki taraf arasında yapılmış olan sözleşmedeki öngörülmüş kalite, miktar, etiketleme, paketleme, nakliye, yükleme,  boşaltma ve teslimat zamanı gibi koşullara ne derece uygun biçimde yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi üzerine gözetim şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilen bir hizmettir. Bu açıdan öncelikli olarak Uluslararası gözetim şirketleri, ticarete konu olmuş ürünlerin kalite ve kontrol işlemlerini gerçekleştirirken bağımsız ve de tarafsız olarak hareket etmek zorundadır.  Gözetim, ilgili ürünün satış sözleşmesindeki kalite, ambalaj, etiketleme yükleme ve taşıma gibi bahsi geçen işlemlerin ne kadar uygun olduğunun kontrol edilmesi işlemidir. Gözetim firmaları ticarette bahsi geçen ürünlerin kalite ve miktar denetimini yaparken aynı zamanda da ürün fiyatlandırması, gümrük sınıflandırması ve döviz kuru saptama alanlarında da hizmet vermektedir.

Diğer taraftan hazırlanmış olan rapor ile belgelerin uluslararası olarak geçerli sayılması için genel gözetim yapan şirketlerin akredite olmaları yani dünya genelinde tanınmış ve kabul edilmiş olmaları büyük önem teşkil etmektedir. Bu nedenden ötürü kuruluşumuz da gözetimler ve gözetim denetimi yapılırken yerli ve yabancı olan akreditasyon kuruluşlarından almış olduğu yetkiyle bu hizmetler verilmekte ve düzenlenmiş rapor ile belgeler böylelikle de uluslararası olarak kabul edilmektedir.

Kuruluşumuz, bağlı bulunduğu TÜRCERT aracılığıyla, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler gereği ya da iki tarafın arasında yapılmış olan sözleşmenin bir parçası olarak analiz, ölçüm ve test çalışmalarının zorunlu şekilde yapılması gerektiği durumlarda, gereken kalite kontrol ile ölçüm işlemlerini gerçekleştirmekte, sektörel gözetim yapmakta, bu işlemlerle alakalı olarak raporlar hazırlamakta ve ihracat ile ithalat işlemlerinde gereken koordinasyonu sağlamaktadır. Bunu yaparken de Österreich Spezial Akkreditierungs Service (ÖSAS yani Avusturya Özel Akreditasyon Servisi), United Accreditation Foundation (UAF yani Birleşik Akreditasyon Vakfı) ve Türk Akreditasyon Kurumu olan TÜRKAK kuruluşlarından sağlamış olduğu akreditasyonlara güvenmektedir.

Kısaca açıklamak gerekirse;  akreditasyon, bir ürünün piyasa tarafından talep edilen koşullara, standartlara ve yasal düzenleme esaslarına uygun olduğunu göstermek amacıyla, bahsi geçen ürün için yapılmış analiz, test, muayene ve belgelendirme işlemlerini gerçekleştiren kuruluşların yeterlilik seviyesinin bir akreditasyon kuruluşu aracılığıyla uluslararası koşullara göre onaylanması işlemidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü