Macaristan: Asıl Savaş Şimdi Başlıyor!

Macaristan: Asıl Savaş Şimdi Başlıyor!

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen toplantıda konuşan Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, AB’nin kota sistemi ile ilgili vermiş olduğu kararın kabul edilebilir bir nitelikte olmadığını ve asıl savaş bu yüzden şimdi başladığını ve Macarların onayları alınmadan ülkeye kimsenin yerleştirilemeyeceğini ve bunun için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını açıkladı. Szijjarto, Adalet Divanın almış olduğu kotalı yerleştirme planına son derece karşı çıktığını ve uygulamaya kesinlikle sokmayacağını belirten şekilde tavırla konuşmasını yaptı.

AB’nin almış olduğu bu kararın tüm Avrupa’nın geleceğini  etkileyecek bir düzeyde olduğunu, Macarların çıkarlarına ters düştüğünü ifade eden Szijjarto aynı zamanda Avrupa mahkemesinde ki kararın siyasi bir karar olduğunu, siyasetin Avrupa hukukunu çiğnediğini ve resmen tecavüz ettiğini ifade etti.

Sığınmacı krizini yola sokmak amaçlı AB konseyi, Yunanistan ve İtalya’ya sığınan 160 bin mülteci için AB üyesi ülkeler arasında kota sistemine göre dağıtılması ve bunun 2 sene içinde tamamlanması yönünde karar almıştı. Macaristan, Slovakya, Romanya ve Çekya bu karara itiraz etmiş olan ülkelerdi.

Macaristan ve Slovakya alınmış olan bu karar için iptal başvurusunda bulundu ve AB’nin merkezi Lüksemburg’da bulunan en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı Macaristan ve Slovakya’nın sığınmacıların geçici bir sürede olsa üye ülkeler arasında paylaştırılarak dağıtılması kararına karşı çıktıkları dava reddedildi. Macaristan ve Slovakya bu kota sisteminin bir çözüm olamayacağını savunmuştu. Şu zamana kadar 28 bin sığınmacı üye ülkelere kabul edildi fakat Slovakya 16 sığınmacı kabul etti. Macaristan ise sergilemiş olduğu tavrı devam ve kesin adımlarla devam ettirerek hiçbir sığınmacıyı kabul etmedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü