Rusya Daeş’ı Füzelerle Vurdu

Rusya Daeş’ı Füzelerle Vurdu

Bir süredir Doğu Akdeniz de demirli olarak bekletmiş olduğu Amiral Essen isimli savaş gemisinden fırlatmış olduğu füzelerle Deyr Ez Zor çevresinde bulunan Deaş teröristlerini vurmuş olduğunu açıklayan Moskova Hükümetinin yapmış olduğu bu hamle büyük bir terör örgüt üyesini yok ettiğini gösterdi. Üç yıldır Deyr Ez Zor çevresinde bulunan teröristlerinde Suriye Ordusu tarafından temizlenmeye başlandığı ve bu zaman kadar süren kuşatmanın kırıldığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Amiral Essen savaş gemisinden fırlatılan füzeler ile Deaş’ın gücünü büyük ölçüde kırarak bitirme noktasına sürükledi. Füzelerin Deyr Ez Zor bölgesinde ki üst düzey komutanları, bomba yüklü araçları, çok sayıda militanı vurduğunu açıkladı. Öldürülen çoğu teröristin Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden Deaş’a katılmış olan isimler olduğu söyleniyor. Suriye ordu birliklerinin Deyr Ez Zor bölgesinde ki 3 yıldır süren bu kuşatmayı ise büyük ölçüde parçaladı. Bu gelişme son dakika haberi olarak Reuters ve AP haber ajansları aracılığı ile duyuruldu.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura terör örgütü için artık sona gelindiğini ve kanlı terör örgütünün tamamen temizlenmesi için 2 aylık bir süre olduğunu açıklamıştı. Aynı zamanda Ekim ayının sonlarına doğru yok edileceğini söyleyen temsilci bu olayın gerçekleşmesinin hemen ardından Suriye’de yapılmasını istedikleri adil ve özgür bir seçimin olabilmesi için uluslararası toplumun baskı yapması gerektiğini söylemişti.

Daeş son 3 yılda işgal etmiş oldukları Irak ve Suriye’de bölgelerin çoğunu kaybetmiş durumda. Bu zamana kadar işgal etmiş olduğu en büyük bölge olan Musul’dan 9 haziran’da, batısında ki Telafer’den ise 27 ağustosta temizlenen Deaş son altı ayda büyük bir darbe aldı.  Şuan için Deaş örgütü fiili olarak başkent ilan etmiş olduğu Rakka’da kuşatma altında tutunmaya çalışıyor.

Amerikan CNN International’ın Şubat ayından şu zamana kadar olan verilere dayanarak yapmış olduğu açıklamaya göre 5 kıtada yapılmış olan saldırılarda 2 binden fazla insanın hayatını kaybettiği ve Irak ve Suriye’de verilmiş olan kayıpların ise sayısını belirleyemediklerini söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü