Duygu Haberler | Güncel Haberler
Reklamı Geç
ODAHALI: Kilim Modelleri ve Fiyatları
Sosyal Medyada Paylaş
7 Eylül 2018
Admin

ODAHALI: Kilim Modelleri ve Fiyatları

Kilim Türk kültüründe yüzyıllardan beri kullanılmakta olan bir üründür. Osmanlı zamanından beri oldukça yaygın şekilde kullanımı tarih içerisinde görülmüştür. Genellikle kapı aralarına, halı serilmeye müsait olmayan küçük alanlara konması ile tanınır. Yüzyıllardan beri gelişmekte olan bir kültür olduğu için kilim modelleri oldukça fazladır. Ülkemizde yoğun olarak kullanılmasına karşın kilimler Türk kültürünü dünyaya tanıtmak için oldukça güzel ürünlerdir. Yurtdışından çok yoğun şekilde turkish kilim rağbeti yaşanmaktadır.

– Kilim Modelleri
Kilimler pek çok modelde bulunmasına karşın odahali.com bünyesinde bulunan kilimlerden örnek gösterelim.

a) Alaçatı Kilim Modeli
Alaçatı kilim modelleri evlerde oldukça yaygın kullanılan modellerdendir. Oldukça şık bir tasarıma sahip olmaları nedeni ile ev hanımları tarafından genellikle tercih edilen modellerdir. Renklerin birbirinin içine geçmesi oluşan desenler bu model türünde yoğun olarak kullanılmaktadır. Alaçatı kilim modellerini görmek için sitemizin üst kısmında yer alan kategorilerden seçim yapabilirsiniz.

b) Perla Kilim Modeli
Bu duruma karşın Perla olarak bilinen kilim modellerimiz ise genellikle daha çok şirket ve ofislerde kullanılmaktadır. Daha ciddi ve estetik görünüme sahip olmaları nedeniyle halı kullanımına uygun olmayan ofislerde masa altlarına serilmesi amacıyla satın alınırlar. Yoğun olarak matematiksel boyutlar kullanılmaktadır. İç içe geçen altıgen daireler yada sıralı bir dizilime sahip ovaller buna örnek gösterilebilir. Perla kilim modellerini incelemek için sitemizin üst kısmından kategori seçimi yapabilirsiniz.

– Kilimin Kullanım Alanları
Kilimler genellikle balkon, mutfak ve yatak odalarında kullanılmaktadır. Bu odaların yanı sıra genellikle kapı geçişlerinde bulunabilirler. Bunun sebebi ise odalar arasına geçişte kişinin parke zemine basmasını engellemektir. Kilim yatak odası için oldukça uygun bir üründür. Yatak odaları genellikle büyük odalar olduğundan dolayı halı serilmesine pek uygun odalar değildir. Bu nedenle boşlukta bulunan yerler Türk insanı tarafından kilimle kapatılmak istenir. Aynı şekilde mutfaklarımız geniş olmadığından dolayı kilim daha çok kullanılmaktadır. Balkonlarda bulunabilecek olan bir halı çok kirleneceği için üçüncü ve en yoğun kilim kullanım alanı balkonlarımızdır. Üzerinde kir tutmaması ve silkelenme yoluyla kirini atabilmesi özelliği nedeniyle balkonlarda sık şekilde tercih edilir.

– Kilimin Geçmiş Dönemleri
Kilim Osmanlı Devleti zamanında ev hanımlarının ellerinde dokudukları bir üründü. Fakat birkaç yüz yıl önce ortaya çıkan sanayi devrimi sonrasında gelişen makinalar bu sektörü ev hanımlarından kopardı. İlk olarak tezgah ve atölyelerde işlenmeye başlayan kilimler daha sonrasında yerini otomatik makinalı fabrikalara bıraktı.
Geçmişten bugüne uzanan kilim kültürünün en önemli öğesi şüphe yok ki el dokuma kilimlerdir. Oldukça uzun ve zahmetli bir dönemden geçerek elde dokunan kilimler yüksek değerlerden alıcı bulmaktadır. Kilimler desenli halılara benzeyen şekilde motifler ile işlenmişse bu kilimin değerini oldukça yukarı taşıyacaktır. Böyle kilimler günümüzde yoğun olarak bulunmamakla birlikte özel sipariş üzerine üretimi yapılmaktadır. Antika sayılabilecek olan bir yüzyıllık zaman dilimine uzanmış kilimler müzelerde sergilenmektedir.

Kilim Fiyatları
Kilimler Türk kültürünü dünyaya tanıtan lokum ve kebap gibi ürünlerin arasında yer almaktadır. Bu nedenle dünyada yapılan her Türk kültür gününde kilimlerimiz özenle sergilenmektedir. Eğer sizde evinize Türk kültürüne ait olan kilimlerden satın almak istiyorsanız odahali.com üzerinden sipariş verebilirsiniz. Kilim fiyatları ortalama olarak 90 TL ile 110 TL arasında değişmektedir. Özel siparişler destek hattımızdan iletişime geçmeniz durumunda temin edilebilir. Kilim fiyatları sektör üzerinde çok değişken olmasına karşın fabrika, dokuma tezgahı ve el işçiliği olarak arasında çok yüksek fiyatları bulundurmaktadır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

erkekler kulübü