Siirt Aktaş Köyü Karantinaya Alındı

Siirt Aktaş Köyü Karantinaya Alındı

Siirt merkeze bağlı olan Aktaş Köyü yakınlarında oyun oynayan çocuklar boş bir arazi içerisinde bir varil bularak bunu köy merkezine getirdiler.

Oyun oynamak için getirdikleri varilin kapağını bir süre sonra güçlükle açtıktan sonra varilin içerisinde çıkan gaz etrafa yayıldı ve şuan için 40 kişi zehirlenme sebebi ile hastanelere kaldırılmış bulunuyor. Köy’e gelen AFAD tarafından köy karantina bölgesi ilan edildi ve detaylı incelemeler devam ediyor.

Aktaş Köyü’nde ikamet eden çocuklar köyün hemen dışarısında bulunan boş bir arazi içinde daha önce görmedikleri bir varil bularak bunu oyunları için kullanabilecekleri düşüncesi ile köyün merkezine getirdiler.

Bir süre varili kurcalayan çocuklar kısa bir süre sonra açmanın yolunu buldular. Aralarında çocuklarında bulunduğu tam 40 kişi fenalaşma şikayeti ile birlikte Siirt Devlet Hastanesine götürüldü. Olayın duyulması ve ekiplere haber verilmesi üzerine birçok itfaiye ekibi ve AFAD köye intikal ederek inceleme yapmaya başladılar. Öncelikle köy tamamen boşaltıldı ve şuan uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde incelemeye alındı.

Siirt İl Afet ve Acil Durum Müdürü görevini yapan Mehmet Cahit Akkoyun tarafından da izlenen incelemeler sonucunda ilk açıklamalar gelmeye başladı.

Varilin içerisinde tam olarak ne olduğunu net bir şekilde henüz belirleyememiş olsalar da ilk etapta bunun klor ve karbon karışımı bir madde olabileceği söyleniyor. Bir terör eylemi veya kimyasal bir deney olup olmadığı ile ilgili bilgiler ise yapılan incelemelerin sonunda ortaya çıkacak.

23’ü çocuk olmak üzere tam 40 kişinin tedavileri devam ediyor. Şuan için herhangi bir hayati tehlike görülmezken her şeyden emin olana kadar tedavi edilmeye ve gözetim altına tutulmaya devam edecekleri bilgisi veriliyor.

Olayın inceleme süreci bittiğinde ve tam olarak ne gibi bir zehir ile karşı karşıya olduklarını bulduklarında ise taburcu işlemlerinin yapılabileceği ve köyün karantina bölgesinden o zaman çıkarılabileceği söyleniyor.

Olay varilin açılmasından kısa süre sonra köyün genelinde yaygın bir şekilde bulantı ve kusma şikayetlerinin bildirilmesi üzerine ortaya çıktı. Saat 18:30 sularında meydana gelen bu ihbarlar neticesinde bölgeye öncelikle 112 acil araçları intikal etti. Ardından AFAD ve Kızılay ekipleri ile itfaiye’nin de gelmesi ile birlikte kısa süre içerisinde bölge kordona alındı ve daha kötü sonuçların gözlemlenmemesi için köy boşaltılarak karantina altına alındı.

Siirt Valiliği tarafından yapılan açıklamada köylülerin bulduğu ve içinde ağır kimyasal maddeler bulunan bir varilden sızan gazlar neticesinde böyle bir durum ile karşılaştıklarını söylendi.

Varilin kim veya kimler tarafından bu bölgeye bırakıldığı bilinmese de kısa süre içerisinde tespit edileceğini ve bu konuda gereken soruşturmanın hızlı bir şekilde hassaslıkla yapılacağı vurgulandı. Köyün karantina’ya alınmasının sebebinin etkilenmeyen insanların bu sızıntıdan etkilenmeden bölgeden uzaklaştırılabilmesi olduğunun altını çizen Valilik aynı zamanda konunun şuan uzman ekipler tarafından detaylı bir şekilde araştırıldığının ve kötü bir sonuca yol açmayacak bazı gazların olduğunu söyleyerek Siirt Devlet Hastanesine kaldırılan tüm herkesin sağlık durumlarında endişelenecek bir durum olmadığını ve yakınlarının bu durumdan endişe etmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Ekipler yoğun bir şekilde araştırmalarına devam ediyor ve bölgede bulunan gene bu şekilde başıboş farklı yerlerdeki varillerin araştırılmasını yapıyorlar.

Aynı zamanda bu varilin içeriği ile ilgili kesin ve net bilgi alındıktan sonra tüm kamuoyu ile paylaşılacaktı. Gene de bölgenin detaylı incelenmesi ve araştırılması yapılmadan ekiplerin bölgeden çıkmayacağını aynı şekilde hastanelerdeki vatandaşların sağlık durumları tamamen düzelmeden ve tam olarak nasıl bir maddeden etkilendikleri bulunmadan taburculuk işlemlerinin yapılmayacağının da altı çizildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü