BM’nin Suriye Hükümeti Hakkındaki İddiası

BM’nin Suriye Hükümeti Hakkındaki İddiası

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın yapmış olduğu açıklama ile Suriye savaşında artık sona gelindiğini belirtirken BM’nin Suriye hukümeti hakkında yapmış olduğu Suriye Hukümeti 20’den fazla kimyasal saldırı düzenledi iddiası ile gündeme bomba gibi düştü.

BM araştırmacılarının sunmuş oldukları rapora göre Beşar Esad yönetiminin Suriye savaşının başladığı günden bugüne kadar 20’den fazla kimyasal saldırı düzenlediğini ve BM’nin Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonunun Nisan ayında gerçekleşmiş olan Han Şeyhun kasabasında düzenlenmiş olan sarin saldırısından da Suriye Hükümetinin hava kuvvetlerinin sorumlu olduğunu iddia etti.  Bu araştırma sonuncunun görgü tanıkları ve ilk yardım ekibi ile yapılan konuşmalar sonucunda ortaya çıktığını ifade ettiler. Aynı zamanda bomba kalıntılarının fotoğrafları ve uydu görüntüleri ile raporlarının incelenmiş olduğunu da söylediler. BM araştırmacılarına göre 2011 den bu yana 33 kimyasal silah kullanılmış ve yapılan bu saldırıların 27 tanesi Beşar Esad yönetimi tarafından uygulanmış olduğunu öne sürüyor.

Suriye ve Rusya hükümeti ordunun Han Şeyhun’da yapılmış olan sarin gaz saldırısı ile ilgili hiçbir ilgilerinin olmadığını ve Suriye hükümeti iç savaş süresince herhangi bir kimyasal silah kullanmadıklarını, tüm iddiaları red ettiklerini açıkladı.

Han Şeyhun saldırısı arkasında gerçekte kimler olduğunun araştırmasını yapan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve birleşik Milletlerin beraber yürütmüş oldukları araştırma sonucu ise Ekim ayı içerisinde sunulacak olması bekleniyor. Araştırmayı yapan komisyon ayrıca ABD’nin mart ayı içerisinde Halep’te ki bir ibadethaneye saldırı düzenlendiği ve yaklaşık 38 kişinin hayatını kaybettiği olayda ise yeterli önlemleri almamasından dolayı uluslararası hukukun ihlal edildiği gerekçesiyle bunu bir suç saydı fakat ‘’savaş suçu’’ olarak nitelendirmedi. Son olarak Suriye özel temsilcisi De Mistura savaşın bitmesine çok az kaldığını ve tarafların barış müzakerelerine hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü