Ziynet Sali Kimdir? Albümleri Nelerdir? Nasıl Ünlü Olmuştur?

Ziynet Sali Kimdir? Albümleri Nelerdir? Nasıl Ünlü Olmuştur?

Birçok gencin tabiriyle “toz pembe şarkıların güçlü sesi” Ziynet Sali, çocukluğundan günümüze kadar sürekli müzikle ilgilenmiştir. Milyonlarca kişi tarafından dinlenen Ziynet Sali’nin müzik hayatı oldukça heyecanlıdır. İlk albümü “BA-BA” olan güzel şarkıcının biyografisi sizlerle.

29 Nisan 1975 tariginde KKTC’de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) dünyaya geldi. Uzun yıllar ailesi ile Londra’da yaşamıştır. Küçük yaşta gittiği Manchester’de altı yaşına kadar kalmış, 1981 yılında döndüğü KKTC’de ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı. Çocukluğundan beri müziğe ilgi duyan Ziynet Sali, KKTC Kültür Bakanlığı Klasik Türk müziği korosunda görev aldı.

Ziynet Sali Albümleri & Ziynet Sali Dinle

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünü kazanarak İstanbul’a geldi ve 1999 yılında konservatuvardan dördüncülükle mezun oldu. Konservatuvar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne almış, bu sıralarda bir arkadaşı aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik’te çalışmalara başladı. İsmini bir Yunanca şarkıdan alan “BA-BA” albümü müzik sektörüne giriş yaptı. Bir süre sahne çalışmalarına ağırlık verdikten sonra iki dilde “Amman Kuzum” albümünü piyasaya sürdü. Ayrıca “Zordur Oğlum” isimli şarkısı ile “Eurodance 2007” isimli yarışmada Avrupa birincisi oldu. (Bu albüm piyasaya çıktıktan 15 ay sonra Chiculata şarkısı ilave edilerek yenilenmiş ve “Amman Kuzum+1 Chiculata” olarak düzenlenmiştir.) 2006 yılı Mayıs ayında üçüncü albümü “Mor Yıllar” piyasaya sürüldü ve bu albümle grafiğini yükseltti.

Ziynet Sali, 2008 yılının sonlarına doğru “Herkes Evine”yi çıkardı. Sezen Aksu, Sinan Akçıl gibi isimlerin şarkılarının yer aldığı Sali’nin albümü çıktığı andan itibaren büyük ilgi topladı. Çıkış parçası, aynı zamanda albümle aynı ismi taşıyan parça büyük bir başarı yakalayarak Türkiye Billboard listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi.

Kaynak: Mp3 semti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü