Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Çin’e Gitti

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Çin’e Gitti

Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Çin’i ziyaret ederek yıl sonuna kadar gelmesini istedikleri turist sayısının artması için görüşmeler yaptı. Yıl sonuna kadar 200 bin kadar Çinli turistin gelmesini beklediklerini ama bu rakamın yeterli olmadığını bu sayının 1 milyona çıkmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Resmi ziyaret için gittiği Çin’de Çin kültür Bakanı Luo Sugang ile Pekin kentinde bir araya geldi. Kültür Bakanlığı malikanesinde yapılan görüşmelerde iki ülkenin de kültür ve turizm konularının nasıl geliştirileceği konusunda görüşmeler yapıldı. Bunun yanında Turizm alanındaki işbirliğinin güçlendirilebilmesi için yeni çalışmalar yapılacağını ve yumuşak gücün kültür ve turizm alanı olduğunu bu şekilde gelecek yılın Çin’de Türkiye Turizm Yılı olarak ilan edilmesi için Bakanlığın tüm güçlerini seferber ettiğini yeni projenin gerçekleşebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteklediği ve gerçekleşmesi için tüm emeğini seferber ettiği Türk – Çin Üniversitesi kurulması planının hızlı bir şekilde işlediğini yakın bir tarihte iki bakanlığının da bu konu üzerine biraz daha çalışması sonucunda gerçekleşebileceğini vurguladı.

Türkiye ve Çin Turizm acentelerinin arasında bulunan iş birliğinin artması ve sonucunda ülkeye gelecek turist sayısının 1 milyon gibi bir rakama çıkması için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Kurtulmuş, bu yılın sonuna kadar 200 bin Çinli turistin ülkeye gelmesini beklediklerini belirtti.

Türkiye’de bulunan Konfüçyüs Enstitüsünün ve Çin’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nün iki ülkeyi yakınlaştıracağını ve bunun ülkeler arası işbirliğinin artması için büyük bir adım olduğunu söylediler.

Aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ile aramızdaki ilişkilere çok büyük önem verdiğini ve Çin’i Asya’nın en doğusundaki Türkiye’yi ise Avrupa’nın kapısındaki iki değerli ülke olduğunu söyleyerek iki ülkenin zengin tarih ve kültüründen birbirimizin yararlanması gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

beğeni satın al | istanbul escort