İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi 2022’de Nasıl Alınır

İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi 2022’de Nasıl Alınır

İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi 2022’de Nasıl Alınır

İrlanda eğitim sistemi, pek çok uluslararası öğrencinin eğitim almak istediği özelliklere sahiptir. İrlanda, eğitim dilinin İngilizce olması, eğitim seviyesinin yüksek olması, yaşam masraflarının yüksek olmaması gibi nedenlerle dünyanın birçok ülkesinden yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İrlanda’da eğitim alabilmek için öğrencilerin İrlanda’daki bir eğitim kurumuna kabul edilmeleri ve İrlanda uzun dönem öğrenci vizesina başvuruda bulunamaları gerekmektedir.

İrlanda’da eğitim almak isteyen öğrencilere danışmanlık hizmeti veren vize merkezi danışmanlarına İrlanda’daki eğitim sistemi ve nasıl İrlanda vize başvurusu hakkında tüm merak edilenleri sorduk. 

İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Nedir?

İrlanda öğrenci vizesi, başvuran kişinin 3 aydan daha uzun süreli eğitim almak amacıyla İrlanda’ya seyahat etmesine imkan tanıyan bir vize türüdür. İrlanda’da eğitim almak isteyen kişiler öğrenci vizesine başvurmalıdır. 

İrlanda Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

İrlanda öğrenci vizesi türleri, C tipi öğrenci vizesi ve D tipi öğrenci vizesi olmak üzere iki tanedir. İrlanda’ya 3 aydan daha az bir süre öğrenci olarak gidecek kişilerin C tipi öğrenci vizesine başvurması gerekmektedir. İrlanda D tipi vizesi ise uzun dönemli öğrenci vizesidir. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi, 3 aydan daha uzun bir süre İrlanda’da eğitim görecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 

İrlanda Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları Nedir?

İrlanda öğrenci vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul almak
 • Eğitim alınacak kursun ücretini ödemek 
 • İrlanda’da eğitim almak için yeterli İngilizce bilgisine sahip olduğunu dil sınavına girerek kanıtlamak 
 • Uygun Programlar Listesinde (ILEP) yer alan tam zamanlı veya günlük bir kursa devam etmek

İrlanda Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45mm uzunluğunda, renkli ve biyometrik özelliklerde iki adet fotoğraf olmalıdır.
 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 6 ay daha olan bir pasaport gereklidir.
 • İrlanda öğrenci vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır.
 • İrlanda öğrenci vizesi başvuru dilekçesi: Gidiş amacı, eğitim alınacak okul ve bölüm bilgileri, kişisel bilgiler gibi bilgileri içermelidir.
 • Kabul mektubu: İrlanda’da bir okuldan alınan kabul mektubu, başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş olmalıdır.
 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair kanıt: Banka dekontu gibi kanıtlar sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: İrlanda’da eğitim alırken geçirilecek süreyi dönüş tarihine kapsamalıdır. En az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir.
 • Konaklama bilgileri: Yurt veya kiralık eve dair rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.
 • Eğitim geçmişine ait belgeler: Eski okuldan alınan diploma veya öğrenci belgesi gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Yeterli dil seviyesinin olduğuna dair belgeler: IELTS, TOEFL gibi dil yeterliliği sınavlarından alınan sınav sonucu bulunmalıdır. 
 • İrlanda’da geçen sürede yaşama masraflarının karşılanacağına dair belge: Kurs ücretine ek olarak yılda 7.000 euroya sahip olunduğunun gösterilmesi gerekmektedir. 

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar, eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Belgelerin eksik veya yanlış olması İrlanda öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmesine yol açabilmektedir. 

İrlanda Öğrenci Vizesi İçin Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İrlanda öğrenci vizesi için kabul mektubu, başvuru yapan kişinin eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim alacağını, haftada en az 15 saat eğitim göreceğini belirtmeli ve başvuru yapılan kurs veya bölüm ile ilgili ayrıntılı bilgiler içermelidir. İrlanda öğrenci vize için kabul mektubunda, kayıt olunan program için ödenmesi gereken miktar belirtilmiş olmalıdır. Kurs ücretinin ödendiği durumunda ödendiğine dair bilgi verilmelidir. Sağlık sigortasının bulunup bulunmadığı bilgisi de İrlanda öğrenci vizesi kabul mektubunda yer almalıdır. 

İrlanda İçin Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?

İrlanda için öğrenci vizesine, vize için gerekli şartların yerine getirilmesi ile başvurmak mümkündür. İrlanda öğrenci vizesine başvurmak için İrlanda’daki bir eğitim kurumuna kabul edilmek, eğitim kurumuna kayıt için gerekli ücreti ödemek ve İngilizce yeterlilik sınavına girerek dil yeterliliğini kanıtlamak gerekmektedir. 

İrlanda’da eğitim almak isteyen kişiler için İrlanda vizesi AVATS sistemi üzerinden online başvuru yapılarak alınmaktadır. İrlanda öğrenci vizesi için online başvuru yapılmasının ardından randevu yeri ve saati bilgisi, başvuru yapan kişiye iletilmektedir. İrlanda öğrenci vizesi için randevular, İrlanda dış temsilciliğinde veya vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Randevuda hazırlanan evraklar teslim edilmekte ve biyometri işlemleri yapılmaktadır. 

İrlanda öğrenci vizesi online başvuru ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İrlanda Öğrenci Vize Ücreti Ne Kadardır?

İrlanda öğrenci vizesi ücreti, tek ve çok girişli vizelerde farklılık göstermektedir. İrlanda tek girişli öğrenci vizesi 60 euro, çok girişli öğrenci vizesi ise 100 eurodur.

İrlanda öğrenci vizesi başvurusu; vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve gerekli olduğu takdirde yeminli tercüman ücreti 2022 yılı itibari ile toplam x euro olmaktadır. 

İrlanda Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda öğrenci vizesi, ortalama 8 haftada çıkmaktadır. Eksik belge olması, İrlanda dış temsilciliğinin çalışma yoğunluğu gibi nedenler İrlanda öğrenci vizesinin sonuçlanma sürecini uzatabilmektedir. 

İrlanda Öğrenci Vizesi Red Alanlar İtiraz Edebilir Mi?

İrlanda öğrenci vizesi reddedilen kişiler, ret kararına itiraz edebilmektedir. İrlanda öğrenci vizesi reddine itiraz etmek için İrlanda dış temsilciliğine itiraz mektubu yazmak gerekmektedir. İrlanda öğrenci vizesi ret kararına, karar tarihinden itibaren 30 gün içerisinde itiraz edilebilmektedir. 

İrlanda Öğrenci Vizesi Çalışma İzni Verir Mi?

İrlanda’ya eğitim almak için giden kişiler, İrlanda öğrenci vizesi ile çalışma hakkına sahiptir. Ancak İrlanda öğrenci vizesi için aranan şartları sağlayan kişilerin, İrlanda’da öğrenci iken çalışabilmesi için eğitim alınan kursun en az 1 yıl sürmesi ve kursun NFQ listesinde kayıtlı olması şartları aranmaktadır. İrlanda öğrenci vizesi ile haftada en fazla 20 saat çalışma hakkı verilmektedir, tatil dönemlerinde ise bu süre en fazla haftalık 40 saate kadar çıkabilmektedir.

İrlanda Öğrenci Vizesi İle Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

İrlanda öğrenci vizesi ile kalıcı oturum izni, öncelikle bir lisansüstü programına başvurularak mezun olduktan sonra alınabilmektedir. İrlanda’da öğrenci vizesi ile eğitimini tamamlayan kişiler, Üçüncü Seviye Lisansüstü Programı ile İrlanda’da kalış süresini bir yıl daha uzatabilir. Bir yıl daha ek süre hakkı tanınan kişiler İrlanda’da iş aramak veya çalışma iznine başvurmak için de süre kazanmaktadır.

İrlanda’da iş bulan veya çalışma izni başvurusu kabul edilen kişiler, beş yıl İrlanda’da yaşadıktan sonra kalıcı oturum izni için başvuru yapmak hakkını elde etmektedir.

İrlanda’da Öğrenciler İçin Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

İrlanda’da öğrenciler için yaşam masrafları, eğitim alınacak okulun konumu, seçilen konaklama türü, yapılan kişisel harcamalara bağlı olarak değişmektedir. İrlanda’da okuyan bir öğrenci, yaşam tarzına ve eğitim aldığı bölgeye bağlı olarak yıllık ortalama 6.000 ile 11.000 euro arasında para harcamaktadır.

Öğrenci Vize Süresi Dolduktan Sonra İrlanda’da Kalınabilir Mi?

Öğrenci vize süresi dolduktan sonra Üçüncü Seviye Lisansüstü Programı ile İrlanda’da bir süre daha kalınabilmektedir. İrlanda Üçüncü Seviye Lisansüstü Programı, İrlanda’da eğitim almış, AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olmayan kişilere İrlanda’da iş arama veya çalışma iznine başvurma için ek süre hakkı tanımaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü