Öfke nedir? Neden öfkeleniriz?

Öfke nedir? Neden öfkeleniriz?

 Öfke nedir? Neden öfkeleniriz?

Öfke bir duygudur. Çoğu insan öfkenin asla olmaması gereken, yaşanmaması gereken kötü bir duygu olduğunu düşünür ancak tam tersine öfke bir işarettir. Kendimizi tanımakla ilgili güçlü işretler barındıran bir duygudur. Öfke doğru kullanıldığında bize sınırlarımızı öğreten ve başkalarına karşı sınır koymamızı sağlayan bir geçittir. Ancak ne yazık ki pek azımız öfkemizle barışık olmayı veya nasıl doğru kontrol edilebilirliğine dair pek az bilgiye sahip olarak büyütülüyoruz.

Öfke neyin işareti olabilir?

Kayseri Psikolog Tuğba Ayzet’e sorduk. Öfke kırıldığımızın, incindiğimizin, haklarımızın ihlal edildiğinin, gereksinimlerimizin veya isteklerimizin doğru şekilde karşılanmadığını ya da sadece işlerin yolunda gitmediğini gösteren bir ileti olabilir. Öfkemiz hayatımızdaki önemli bir duygusal sorunu ihmal ettiğimizi ya da ilişkimizde kendimizden çok şey feda ettiğimizi gösterebilir.

Öfkemiz, başa çıkabileceğimizden çok daha fazlasını yaptığımızı ya da verdiğimizi gösteren bir işaret olabilir. Ya da öfkemiz başkalarının bizim için, kendi gelişimimiz ya da yeterliliğimiz pahasına çok fazla şey yaptıklarına dair bir uyarı olabilir.

Genellikle kendimize “Öfkemde haklı mıyım?”, “Öfkelensem ne işe yarayacak” gibi sorularla kendimizi susturuyor ya da öfkemizi bastırıyoruz.

 Kaynak: Kayseri En İyi Psikolog

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü