14 Yaşındaki Furkan Oyun Yüzünden Mi Öldü

14 Yaşındaki Furkan Oyun Yüzünden Mi Öldü

Almanya’da yaşan 14 yaşında ki Furkan’ın oynamış olduğu Mavi Balina isimli oyun yüzünden intihar ettiği öne sürülüyor.

Mavi Balina isimli bilgisayar oyununu indirip kuran kişilerin aynı zamanda bilgisayarlarına virüs de yüklediklerini ve bu virüsü yayan kişiler tarafından kişisel bilgilerinin ele geçirilip bir süre şantaj edildiklerinden sonra bazı bir takım komutların yanında intihar komutu vererek kişilerin intihar etmesini sağladıkları iddia ediliyor.

Olay yerine gelip incelemelerde bulunan Alman polisi, elbise dolabına kendisini asan Furkan’ın oynamış olduğu Mavi Balina isimli oyundan almış olduğu komut gereği kendini asmış olabileceğini belirtti.

Afyonkarahisarlı Türk evladı Furkan ailesi ile birlikte yaşadıkları Almanya’nın Baden Württemberg vilayetinin Gaggenau kentinin Hörten şehrinde bulunan evinin elbise dolabına kendini asarak intihar etmiş olması Alman ve Türk basının gündemine bomba gibi düştü. Son zamanlarda gençlerin oynamış oldukları oyunların gençler üstünde ki etkilerinin konuşulduğu bu zamanlarda ortaya çıkmış olan bu iddia bu konuları tekrardan alevlendirmiş durumda.

Otopsinin yapılıp yapılmayacağı konusu hakkında Offenburg Savcılığı tarafından bugün karar verilecek olan Furkan Şen’in cenaze namazı ise bu kararın açıklamasından hemen sonra Gaggenau DİTİB Sultan Ahmet Camii’nde kılınacak olan cenaze namazının ardından memleketi olan Afyon’un Sandıklı İlçesine gönderilmesi planlanıyor.

Furkan Şen’in ölümünden sonra açıklama yapan acılı baba Mikail Şen, akşam vakitlerinde oğlu ile gayet keyifli vakitler geçirip şakalaştıktan sonra yatması için odasına giden Furkan’ın sabah saatlerinde işe gitmek için uyanan ablası tarafından odada o şekilde bulunmuş olduğunu belirten acılı baba, oğlunun oldukça sevecen ve yaşama sevinci olan bir çocuk olduğunu bu durum karşısında şok olduklarını ve kendisinin ve eşinin zaten rahatsı oldukları için sıkıntı çektiklerini böyle bir olayında başlarına gelmiş olmasının büyük bir sınav olduğunu ifade etti. Dua etmekten başka ellerinden bir şey gelmediğini de ekleyen acılı baba bu oyunu oynayan çocukların ailelerini de dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Hali hazırda konuşulan bu durumun Furkan’ın intiharı sonrasın da alevlenmesiyle birlikte bazı uzmanlar açıklamada bulundu.

Psikolog Erdinç Üstündağ, bu tarz oyunları çocukları intihara sürüklediği son nokta dışında, dikkatsizlik, hiperaktivite, epilepsi ve uykusuzluğu da tetiklediğini söyledi. Aynı zamanda oyun oynarken diğer oyuncular ile konuşma imkanı sağlanan bölümler olduğunu ve tanımadıkları insanlarla çok rahat iletişime geçmeleri sağlandığı gibi o konuşmalardan almış olduğu komutları yerine getirmek adına intihar etmiş olma olasılığının oldukça büyük olduğunu ve dünya üzerinde birçok çocuğun oyun bağımlısı olduğunu da ifade etti.

Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde neden bu kadar etkili olduğu konusunda da açıklama yapan Üstündağ, Ergenlik döneminde ki bir bireyin eğer herhangi bir gruba ait olmadığını düşünüyor ve bu konuda iletişim kurmakta zorlanıyorsa kendini bilgisayarın sanal dünyasına atabildiğini ve kimsenin onun gerçekte kim olduğunu bilmeden kendi içinde kurmuş olduğu kimliği yansıtarak bir yalanın içine atıp kendini önemli biri haline getirmeye çalıştıklarını ve bunun için en kolay yolun klavye başı olduğunu ifade etti.
Bunun için yapılacak önlemlerin başında aile kontrolleri geliyor.

Bilgisayar başında vakit geçiren çocukların aileleri tarafında takip edilmesi gerektiğini altını çizen Üstündağ, kahraman olmak arzusu ile çocukların intihara kalkıştığını ifade etti.

Oyun içeriği hakkında verilmiş olan bilgilere göre 50 gün boyunca seviye ilerledikçe daha da korkunç 50 görev isteği ile karşılaşan oyunculardan kendini sakatlayabilecek görevler, korku filmi izleme gibi birçok ürpertici görev yapmaları isteniyor. Görev sonunda başarısız olan oyunculara ölmesi gerektiğini nede olsa yeniden doğacağını söyleyen içerikli mesajlar geliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

beğeni satın al | istanbul escort