Kasırgaların Toplam Maliyeti On Milyarları Buldu

Kasırgaların Toplam Maliyeti On Milyarları Buldu

Dünya gündeminin tam ortasına oturmuş olan kasırga haberlerinin ardından kasırgaların bölgeler yapmış oldukları hasarların maliyeti açıklandı.

ABD’nin bir çok eyaletini etkisi altına alan ve bir çok yıkıma neden olan Harvey ve Irma kasırgalarının şiddetiyle doğru orantılı olarak onarım maliyetlerini de arttırdı. Geçtiğimiz ay Teksas’ı şiddetiyle yıkıp geçen Harvey kasırgası ile aynı şiddete sahip ve Florida’yı etkisi altına almış olan Irma kasırgalarının toplam maliyeti yaklaşık 290 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

AccuWeather hava tahmini yapan kurumun açıklamış olduğu bilgilere göre yalnızca Irma kasırgasının maliyetinin 100 milyar doları bulduğunu söyledi.

ABD’nin 19 trilyon dolar olan GSYH’na oranlandığı zaman bu maliyetin GSYH’nın yalnızca yüzde 0,5’lik kısmına denk geliyor. Harvey kasırgasının ise 190 milyar dolarlık yıkım maliyeti sebei ile ülkenin yaşamış olduğu en yüksek maliyetli afeti olarak gözüküyor. Aynı şekilde GSYH ile oranlandığı zaman ise yüzde 1’lik bir kısmına denk geldiği görülüyor. Yaşanmış olan bu iki birbirinden şiddetli kasırganın toplam yıkım maliyeti ise GSYH’nin yüzde 1,5’ine denk geldiği açıklandı.

AccuWeather’ın Kurucusu ve Başkanı olan Dr. Joel N. Myers’ın yapmış olduğu açıklamaya göre kasırgaların bu denli şiddetli olmasının getirmiş ve getireceği sonuçlardan bahseden Myers, şiddeti hissedilen bölgeler deki ulaşımın, iş yerlerinin, alt yapıyı oldukça etkilemiş olduğunu ve Florida ile Teksas eyaletlerinde işsizlik oranlarının artacağını beklediklerini de açıklamalarına ekledi.

Evlerin ve otomobillerin yanında bir çok kişisel eşyaların hasar almış olmasından dolayı ülkede yaşanacak olan benzin ve kalorifer fiyatlarının da artmasını beklediklerini söyledi. Irma kasırgasının sıradaki durağının Georgia eyaleti olduğunu yalnız bu durumun Perşembe günü son bulacağını da sözlerine ekledi.

ABD’nin ekonomisini de etkilemiş olan bu kasırgaların neticesinde büyüme tahminlerini aşağı yönlü olarak revize ettiklerini açıklayan uluslararası bankalardan Goldman Sachs yapmış oldukları büyüme öngörüsünü 2,8 den yüzde 2 ye düşürdüklerini duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü