Arakan’da Sular Durulmuyor

Arakan’da Sular Durulmuyor

Dünyanın kanayan yarası haline gelmiş olan ve her geçen gün farklı bir üzüntü ile okumuş olduğumuz Arakan haberlerine bir yenisi daha eklendi.

Yapılan katliamdan canlarını kurtarmak pahasına her türlü yolla kaçmaya çalışan Arakan’lılar bu seferde bazı bölgelerde ki mayınlar nedeniyle kayıplar vermeye devam ediyor. Son olarak 15 yaşında ki bir çocuğun basmış olduğu mayın yüzünden iki bacağını da kaybettiği söylendi. Hastanede tedavi altına alınmış olan küçük çocuğun yanında üstlerine açılmış olan ateş hattından kurtulmak adına ailesi ile birlikte kaçarken aynı şekilde mayına basmış olan bir kadın da aynı hastanede tedavi altına alındı. Bir çok bölgede döşenmiş olan mayınların kimler tarafından yerleştirildiği ise henüz bilinmezliğini koruyor. Ordunun sivilleri hedef aldığı yönünde ki iddialar ise ordu tarafından reddedildi. Reuters’a resmi bir açıklamada bulunan Myanmar Ordusu askeri yetkilisi yapmış olduğu açıklamada, bu mayın 1990 senelerinde döşenmiş olduğunu ve bu bilindikten hemen sonrasında itibaren ordu tarafından temizlemeye çalıştıklarını bu son zamanlarda hiçbir şekilde yeni bir mayın döşenmediğini dile getirdi.

İki bacağını da kaybetmiş olan 15 yaşında ki erkek çocuk Azizu Haque’nin annesinin yapmış olduğu açıklamaya göre başka bir hastanede tedavi altına alınmış olan birde kız kardeşi olduğunu ve iki çocuğunun aynı kaderi yaşadığını söyledi.

BBC tarafından ziyaret edilen hastanede görev yapan doktorların mayına basma sonucu tedavi altına almış oldukları bir çok hastanın olduğunu ve bu sayının giderek arttığını söyledi.

Hastaneye geldiklerinde zaten ölü gibi olduklarını ve bu acı ile yaşamaktansa Allah’ın onları yanına almasının daha iyi olacağını da ifade eden bir kesimde söz konusu.

Bir diğer yaralı kadın ise Myanmar’dan kaçıp, üç oğlu ile sınırı geçmek üzereyken mayına bastığını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü