Avrupa Birliği’nden Kuzey Kore’ye Ağır Yaptırımlar

Avrupa Birliği’nden Kuzey Kore’ye Ağır Yaptırımlar

Avrupa Birliği Kuzey Kore’ye nükleer ve balistik füze denemelerinden dolayı yaptırımlarını ağırlaştırdı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla alınmış olan bu kararda balistik füze deneyen Kuzey Kore hakkında yaptırımların genişletilmesi kararı alındı. Bu kapsamda uygulanacak olan karar neticesinde Kuzey Kore’den kurşun, kurşun cevheri, demir, demir cevheri ve deniz ürünlerinin ithal edilmesi yasaklandı.

Aynı zamanda AB ülkelerine istihdam adı altında giden Kuzey Kore vatandaşlarının da gitmesi yasaklandı.

AB’nin yaptırım listesinde BM kararı ile yaklaşık 50 şirket ve 62 kişinin ise mal varlıkları dondurulmuş ve de vize yasağı gelmiş olması yer alıyor. Bunun dışında AB’nin kendi listesinde yer vermiş olduğu 6 şirket ve 41 kişi daha bulunuyor.

Öncesinde ise ülkeye silah ticareti ile Kuzey Kore’nin balistik füze ve nükleer teknoloji geliştirmesine yönelik kullanılacak olan her türlü malzeme, hizmet ve teknolojinin yasaklanması ilk olarak 2006 yılında getirilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’nin yapmış olduğu açıklamaya göre yeni geliştirmiş oldukları kıtalar arası balistik füzelerine yükleyebilecekleri bir hidrojen bombası geliştirmeye çalıştıklarını ve denemelerini yapmaya başladıklarını duyurmuşlardı.

Yapılan denemeler sonucunda deneme yapılan bölgede yüksek bir sarsıntı hissedilmiş ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un bu konu hakkında bilgisi olduğunu ve emrin bizzat kendisi tarafından verilmiş olduğunu ayrıca yapılan denemenin oldukça başarılı olduğunu dile getirmişlerdi.

Bu zamana kadar bir çok nükleer ve balistik füze denemeleri yapmış olan Kuzey Kore’nin şimdiye kadar hakkında verilmiş en büyük yaptırımlara sahip tasarı BMGK tarafından onaylandığı resmi olarak açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

beğeni satın al | istanbul escort