Rus Savaş Uçaklarından PKK’ya Ağır Darbe

Rus Savaş Uçaklarından PKK’ya Ağır Darbe

ABD tarafından desteklenen PKK’nın diğer kolu YPG, Rus ve Suriye savaş uçakları tarafından vuruldu ve 45’den fazla PKK’lı terörist öldürüldü.

Deyrezor’a hamle yapmakta bulunan ve ABD komutasında savaşmakta olan YPG’liler Fırat Nehri’nin batı tarafından uçaklar tarafından yanlışlıkla vurularak etkisiz hale getirildi. İlk bilgiler neticesinde 45’ten fazla ölü olduğu duyurulurken aynı zamanda çok fazla yaralı bulunuyor.

Saldırı PKK’ya yakın kaynaklar tarafından doğrulandı ve yapılan açıklamaya göre Rus ve Suriye savaş uçakları tarafından sabah saatlerinde Deyr-i Zor’un sanayi bölgesi civarında yapılan saldırı sonucunda birçok ölü ve yaralı olduğu yönünde.

Savaşın en kritik cephelerinden biri olan Deyrezor’da hamle yapmakta bulunan ABD’nin öncülüğünde YPK grupları al Sina yakınlarında bir merkezde vurularak imha edildi.

Deyrezor Askeri Konseyi yetkililerinden Ahmed Ebu Khawla tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye ve Rus savaş uçakları tarafından düzenlenen bu saldırının başlangıç noktasının hükümet kontrolünde bulunan bir bölgeden havalanan jetler tarafından gerçekleştirildiği yönünde oldu. Fırat’ın doğu bölgesinde bulunan SDG mevzilerini hedef alan uçaklar yapmış oldukları atak sonucunda 50’ye yakın teröristi imha etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova tarafından verilen açıklamaya göre Deyrezor şehrinde bulunan tüm banliyölerin kurtarılarak birliklerin başarılı ve hızlı bir şekilde Fırat’ın doğusunda konuşlandığı yönünde oldu.

Deyrezor savaş için önemli bir nokta konumu taşıyor. Ülkenin en büyük petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu bölge 2015 yılından beri işgal altında ve petrol zengini 10 binden fazla kişinin bu bölgede IŞİD’in elinde rehin tutulduğu biliniyor. IŞİD’in bölgeyi kaybetmesi halinde Suriye’de birbiri ile hiçbir bağlantısı olmayan birkaç küçük bölgede minik birliklerinden başka hiçbir şeyi kalmamış olur. Rusya’dan gelen açıklama ışığında IŞİD’in savaştaki son günlere yaklaştığı sinyalleri verilmiş oldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü