JBS’nin CEO’u Tutuklandı

JBS’nin CEO’u Tutuklandı

Dünyada adını duyurmuş en büyük et firmalarından biri olan JBS’in CEO’su Wesley Batista, yapılan soruşturmaların neticesinde dolandırıcılık ve yolsuzluk yaptığı gerekçesi ile tutuklandı.

Dünyanın en büyük hayvansal gıda üretici konumunda olan Brezilyalı JBS şirketler grubu yeni bir haber ile sarsıldı. CEO Wesley Batista’nın geçtiğimiz nisan ve mayıs aylarında çok geniş kapsamlı bir yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı. Şirketin diğer üst düzey yöneticileri başsavcılık ile işbirliği yaparak finansal piyasaların manipüle edildiğini öğrendi.

Ardından bir yeni haber de Wesley’in kardeşi Joesley Batista için geldi. Şirket sahiplerinden biri olan Joesley de hakkında tutuklanma kararı verilen bir diğer isim oldu. Federal polis yaptığı araştırma sonucunda Batista kardeşlerin piyasa hareketlerini manipüle ettiğine dair kanıt buldular. Öncelikle 5 günlük geçici hapis cezası verilen kardeşler ardından hapis halinin kalıcı olduğuna dair karar verildi.

Federal Polis Şefi Alves tarafından düzenlenen basın toplantısı olayın sadece JBS hissedarlarını değil tüm ülkedeki diğer birçok alanda da kurbanlar olduğunun altını çizdi. Batista kardeşlerin avukatı Bottini ise tutuklamaların haksız ve üzücü olduğunu söyledi.

JBS grubu Batista kardeşlerin yolsuzluk işbirliğinden saatler önce yüklü miktarda dolar aldıklarını kanıtlayarak işleme başlayan yetkililer ertesi gün dolar %8’den fazla arttığında şirketin kasasına çok büyük bir kazanç sağlamış oldular.

Batista kardeşler başsavcılık ile işbirliği yaparak şirkette daha önce yapılmış olan tüm yolsuzluk olaylarını anlatarak, Devlet Başkanı Michel Temer ve Eski Meclis Başkanı Cunha’nın sessizlik adına yapmış oldukları özel görüşmeleri ses kaydına almış, ses kayıtları basına sızdıktan sonra ise Brezilya real dolar karşısında %5 değer kaybetmişti. Bu olayın ardından Temer hakkında Federal Yüksek Mahkeme tarafından dava açılmış ve dolardaki ani yükselişi ile birlikte JBS’nin karı büyük ölçüde artmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü