YPG’ye Usulsüz Yardım

YPG’ye Usulsüz Yardım

Suriye’de IŞİD’e karşı savaş açmış olan YPG ve aynı amaçta savaşan bazı örgütlere, Washington tarafından 700 milyon dolarlık silah yollandığı iddia edildi. Foreign Policy Dergisi’nde yayınlanmış olan bu iddia bir çok soru fitilini de ateşlemiş oldu. ABD ise bu konu üzerine yapılan yardımın kağıt üstünde yasal olarak gözüküyor olduğunu ama uluslararası kurullara hiçbir şekilde uymadığını dile getirdi.

Balkan Araştırmacı Gazeteci Ağı ile Organize Suç ve Yolsuzluk Bildirim projesi olan iki bağımsız kuruluşun yapmış olduğu açıklama ise ABD’nin Suriye’de ki kötü niyetli örgütleri usulsüz bir biçimde silahlandırmaya devam ettiğini açıkladı.

Bu bağımsız iki kuruluşun aynı zamanda Pentagon’un Suriye’de Işid ile mücadele halinde olan araların YPG’nin bulunduğu örgütlere yaklaşık 2.2 milyar dolarlık silah temin etmesini beklediklerini açıkladı.

Raporun en dikkat edilmesi gereken satırların ise Habertürk’ den Nalan Koçak altını çizdi. En can alıcı yazı olarak gösterdiği yazıda ise, ABD’nin bu işlemin kağıt üzerinden yasal fakat uluslararası kurullara göre uygun olmadığını satıcı firmaların silahların nereye gittiklerini bilmediklerinden kaynaklandığını ve ABD’nin bu işlemi çok güzel bir şekilde organize etmiş olduğu.

Bağımsız kuruluşların bu bilgileri resmi raporlara, sızdırılan elektronik postalara, gemi taşımacılığı gibi bir çok kaynağa dayandırdıklarını ve bu şekilde bir rapor sunduklarını da dile getirdi. Pentagon’un silahların tedarik edilmiş olduğuna dair olan belgeleri yok etmesinin nedenini tabi ki hangi örgütlere yardım gitmiş olduğunu gizlemek.

Ivan Angeloski nin hazırlamış olduğu rapora göre yaptığı açıklama ise, Pentagon’un uluslararası kuralları uymadığını kontrol haline bulunması gereken silah ticareti düzenini sarsmış olduğunu, ılımlı muhalif gruplarına yönelik oluşturulan ‘eğit-donat’ projesinin çökmesi için zemin hazırladıklarını dile getiriyor. Türkiye’nin de silah sağlanan grup itirazlarının başında ise YGP geliyor. Yayınlamış hiçbir raporda silahların YPG’ye gittiği yönünde hiçbir ifade bulunmadığını ama yapılan araştırmaların ise YPG’ye silah gittiği sonucunun çıktığını söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü