Duygu Haberler | Güncel Haberler
Reklamı Geç
Mısır İki Adayı Suudi Arabistan’a Bıraktı
Sosyal Medyada Paylaş
2 Temmuz 2017
Admin

Mısır İki Adayı Suudi Arabistan’a Bıraktı

Geçtiğimiz sene Tiran ve Sanafir isimli adalarını Suudi Arabistan’a devretme kararı alan Mısır hükümeti bugün itibariyle devretme hazırlıklarını başlatmış bulunuyor.

Bu kararı halkı ile paylaşan hükümet hem yerli halkından hem de dünyanın birçok yerinden ciddi tepkiler almıştı. Hal böyle olunca açıklamasının ardından sessizliğini koruyan, 1 sene sonra tekrardan gündeme gelen hükümet yetkilileri halk tarafından topa tutuldu. Arap ülkelerindeki son zamanlarda yaşanan gerginlikler, ambargolar ve artan dışlama hareketleri şimdilik yalnızca Katar’ı vurmuşa benziyor.

Ada Meclise Sunuldu

Mısır da bu Ambargo’nun bir parçası olmamak adına Suudi Arabistan ile ilişkilerini sıkı tutmaya çalışıyor, bu iki adayı da çoktan gözden çıkarma kararı almışa benziyor. Geçtiğimiz sene Suudi kralı olan Selman bin Abdulaziz Mısır’a bizzat gidip Tiran ve Senefir adaları için Mısır hükümeti ile görüşmeler yapmıştı.

 

Görüşmelerin hemen ardından yapılan basın toplantısında iki adanın gelecek sene Suudi’lere verileceği kararlaştırılmıştı. Bugün meclis üyelerinin de fikirlerinin alınması adına 45 üyelik meclise ada devretme sorusu soruldu. 35 üye evet oyu kullandı, 8 üye hayır dedi ve oy çoğunluğuyla adaların devri kararlaştırıldı.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

erkekler kulübü