Türkiye’den Almanya’ya giden İltica Talepleri En Üst Seviyede

Türkiye’den Almanya’ya giden İltica Talepleri En Üst Seviyede

Türk vatandaşları bu yıl Almanya’ya iltica talebinde bulunan seviyesinde bilinen en üst seviye kadar çıktılar. Tam 4700 iltica talebi bulunduğu kaydedildi. Geçtiğimiz Ağustos ayında sadece 877 adet Türk Vatandaşı daha talepte bulundu ve talepler artıyor.

En son geçtiğimiz yıl darbe teşebbüsü sırasında böyle bir rakama çıkan talepler bu yıl tekrardan yükselmiş oldu. Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi sadece bu yıl içerisinde 4700 iltica talebi aldıklarını ama başvuruların büyük çoğunluğunu reddettiklerini açıkladı. Sadece 670 kişinin iltica talebine onay veren Almanya, 112 kişinin geçici koruma statüsünde değerlendirildiğini ve 1140 kişinin de sığınmacı olarak kabul edileceğini açıkladı.

Bunun yanında bir diğer haber ise sınır dışı edilme konusunda oldu. 31 Ağustos 2017 tarihi ile birlikte tam 6.784 Türk vatandaşı hakkında sınır dışı edilme kararı verilerek özellikle Berlin ve Saksonya bölgelerinde ikamet etmekte olan vatandaşları Türkiye’ye geri gönderdiler.

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi tarafından koruma verilen kişilerin neden koruma aldıkları tutulmamakla birlikte herhangi bir istatistik de bulunmuyor. Bunun sebebinin ise koruma taleplerinde bir artışın patlamaması olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında Türkiye’den giden bazı başvurular sırasında darbe girişimi başvurusunun geçerli bir neden olduğu biliniyor. Kısacası bir ülkede bir darbe teşebbüsü yaşanması durumunda iltica talepleri kabul edilebilecek bir statü de bulunuyor.

Bunun yanında yapılan talepler pasaportlarına göre sınıflandırıldığında ise son 1 sene içerisinde darbe teşebbüsünden sonra tam 250 diplomatik pasaport sahibi ile 365 hizmet pasaportu sahibi kişinin Almanya’ya başvuru yaptığı belirlenmiş.

Almanya FETÖ ile mücadele de işbirliği yaptığı için bu kişilerin kimler olduğu konusunda bilgi Türk hükümetine iletilmiş. İltica talepleri yıl sonuna kadar daha da artacak gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü