Citroen, DS ve Peugeot’da Yazılım Hatası

Citroen, DS ve Peugeot’da Yazılım Hatası

Fransız bir firma tarafından yürütülmekte olan bir araştırma Peugeot, Citroen ve DS’nin birçok aracında büyük bir yazılım hatası tespit edildi. Hileli olarak açıklanan bu yazılımlar tam 2 milyon araçta birden tespit edildi.

Fransız şirketin tespit ettiği ve tam 2 milyon aracı ilgilendirmekte olan bu hileli hata sonucunda PSA durumu kabul etmediğini açıkladı. Gene de hisseleri hızlı bir şekilde değer kaybeden PSA öncelikle bu durumu toparlamak zorunda kalacak gibi görünüyor. Şuan gazetede de yayınlanan iddia doğrultusunda PSA’nınemisyonları hakkında geniş kapsamlı bir soruşturma başlatıldı. Fransız şirketin yaptığı araştırma sonucunda PSA’ya birçok sıkıntı daha çıkacak gibi görünüyor.

2 milyon kadar araçta bulunan hileli yazılım yüzünden Le Monde gazetesi tarafından resmen PSA’ya büyük bir savaş açıldı.

Şuan için inceleme kapsamında olan soruşturma neticesinde eğer hileli yazılım konusunda LE Monde haklı çıkarsa yaklaşık olarak 5 Milyar Euro kadar ceza ödemesi kesinleşmiş olacak. Sadece haberin çıkması bile PSA’ya büyük bir kayıp yaşattı. Şuan için hisseleri %4.4 oranlarında büyük bir düşüş yaşadı.

Firma tarafından iddiaların hepsi reddedilse de hileli yazılım yüzünden Nitrojen Oksit bileşiği ile ilgili tüm konular yanında salınım da az gösteriliyor. Gazete bu yazılımı kullanan araçların aslında yasal sınırların çok daha üzerlerinde salınım yaptıklarını iddia ediyor.

Daha önce Volkswagen, Renault ve Fiat’ın bazı modelleri üzerinde soruşturma yapan firmalar şimdi de Fransa da aynı soruşturmayı sürdürmeye başladı. Soruşturmanın henüz ilk aşamasında böyle bir hileli yazılımın ortaya çıkması başta PSA olmak üzere tüm iş ortaklarının değer kaybetmesine yol açtı. Sahtekarlık iddiası ile yargılanacak olan firmalar muhtemelen ciddi bir teknolojik değişikliğe gidecek ve salınım oranları azaltılmadığı sürece trafiğe araç bile çıkaramayacaklar gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü