Toshiba Çip Bölümünü Sattı

Toshiba Çip Bölümünü Sattı

Japon devi Toshiba’nın çip bölümü satışı ile ilgili yılan hikayesine dönen konu en sonunda çözüme kavuştu. Bir süredir satıldı satılacak gibi birçok farklı konuyla gündeme gelen bölüm en sonunda çözüme kavuşabildi.

Toshiba’nın çip bölümü Bain Capital ve Hynix konsorsiyumu tarafından devlet destekli olarak tam 22.3 milyar dolara satın alınmak üzere. Devlet desteği alan yatırımcılar ABD’li BainCapital ile Güney Koreli SK Hynix şirketinin oluşturduğu konsorsiyum Toshiba’nın geri adım atması üzere tekliflerini arttırmaya karar verdi. İlk olarak 18 milyar dolarlık bir teklif götüren konsorsiyum ardından teklif miktarını yaklaşık olarak 3.3 milyar dolar kadar arttırdı ve 22.3 milyar dolarlık yeni bir teklif sundular.

Ayrılan fonun içerisinde Hynix ve Bain 5.25 milyar dolarlık bir paya sahip olurken Apple’da 3 milyar dolarlık bir finansmana sahip bulunuyor.

Yönetim kurulunun oy dağılımı ise %49.9 olarak Bain’e aitken %40 hisse Toshiba’da bulunuyor. Kalan %10.1’lik hisse ise diğer yatırıma katkı sağlayan Japon firmaları arasında paylarına göre eşit olarak dağıtılmış durumda bulunuyor. Hafta sonuna kadar teklif ile ilgili kesin bir karar sunulacağı ise kesinleşti.

Gizli sürdürülmekte olan pazarlıkla ilgili hem Toshiba firması hem de Bain ve Hynix hiçbir şekilde ipucu veya bilgi vermiyor.

Bunun yanında sabit DİSK üreticisi olan Western Digital’de aynı şekilde görüşmelerin ilerlemesinde büyük bir katkı sağladı. Amerikalı Western Digital aynı zamanda karşılaşabileceği antiröst incelemesinden de büyük ölçüde çekiniyor. Western Digital ise konsorsiyumun başını çekerken İnnovation Network of Japan ile KKR % Co ve Japonya’nın Kalkınma Bankası’da bulunuyor.

Toshiba dünyadaki en büyük Nand hafıza çipleri yaratıcısı olan birimin satışıyla sağlayacağı gelir sayesinde Westinghouse nükleer yatırımının zararını kapatarak Japonya’ya büyük bir katkı sağlamış olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

erkekler kulübü